راه اند ازی سامانه سامع در فارس

رئیس کل دادگستری فارس با تصریح اینکه از جمله اقدامات انجام شده تسهیل دسترسی مراجعین به مسئولان قضایی است، گفت: سامانه سامع سامانه ارتباطات مردمی دستگاه قضایی در بستر اینترنت است که مردم بدون نیاز به مراجعه حضوری به دستگاه قضایی می‌توانند درخواست‌های خود را در سامانه مذکور بارگذاری کنند و دادگستری ه م به صورت مستمر سامانه مذکور را بررسی و پاسخ‌های لازم را در همان سامانه ارائه می‌دهد.
کد خبر: ۱۱۷۲۲۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۹ 22 June 2024

سازش در ۵۶ پرونده قصاص نفس در فارس

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، رئیس کل دادگستری فارس گفت: ۷۱۰ نفر از زندانیان استان از طریق کمک‌های خیران و ستاد دیه استان و ۲ هزار و ۱۲۹ نفر زندانی هم در قالب پویش‌های مختلف فرهنگی از زندان‌های استان آزاد شد‌ند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی افزود:دادگستری استان فارس با داشتن ۵۱ حوزه قضایی به‌عنوان یکی از ۴ استان بزرگ کشور شناخته شده و دارای ۶۵۷ نفر قاضی و ۲ هزار و ۶۳۵ نفر نیروی اداری است که با وجود تعدد و تکثر پرونده‌های قضایی با تلاشی بی وقفه و شبانه‌روزی در حال خدمت‌رسانی به مردم است.
او با بیان اینکه دادگستری فارس برای اجرای سند تحول و تعالی دستگاه قضایی و پیاده‌سازی برنامه‌های تحول و تعالی اقدامات متعددی را در سطح مدیریتی و واحد‌های تابعه انجام داده است، تهیه و ارسال گزارشات عملکرد به صورت سه ماهه نزد معاونت راهبردی قوه قضائیه را از جمله این اقدامات برشمرد.
به گفته موسوی ، در سند تحول و تعالی دستگاه قضایی به موضوع روزآمد کردن و به‌روز رسانی و هوشمندسازی حداکثری فرایند‌های قضایی توجهی ویژه شده و سامانه‌های مختلف رایانه‌ای در حوزه‌هایی نظیر ابلاغ الکترونیک، سامانه ساما، پرونده‌های الکترونیک و بدون کاغذ، دادرسی الکترونیک، اخذ نظرات کارشناسی رسمی دادگستری به‌صورت الکترونیکی به منظور کاهش اطاله دادرسی، الکترونیکی کردن احراز وکالت، رتبه‌های حوزه‌های قضایی، ایجاد سامانه ثناد، تسهیل پرداخت هزینه‌های دادرسی از طریق درگاه اینترنتی با نرم‌افزار‌های موجود، سامانه نوبت‌دهی اینترنتی، توسعه اجرای طرح دادگاه‌های آنلاین، برون‌سپاری برخی خدمات قضایی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، توسعه سامانه‌های استعلامات قضایی و نظایر اینها از جمله اقدامات مهم و محوری در برنامه‌های سند تحول قضایی قوه قضائیه هستند که دادگستری فارس اجرای دقیق این سند متعالی را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده است.
او با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های دوره تحول و تعالی دستگاه قضا، موضوعات مهم و محوری از جمله کاهش اطاله دادرسی، اتقان آراء قضایی، تکریم ارباب رجوع و سلامت اداری است، افزود: در حال حاضر میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان فارس حداکثر ۶۷ روز است و در زمان حاضر هیچگونه پرونده معوقی که بلاجهت راکد و معطل مانده باشد، در سطح استان وجود ندارد و میزان رشد مختومه پرونده‌های قضایی در استان فارس در مقایسه با پارسال ۲۱ درصد داشته است.
رئیس کل دادگستری فارس از انجام ملاقات مردمی با ۲۷۸ هزار و ۸۱۹ نفر در دادگستری فارس در قالب دیدار چهره به چهره با مراجعین در یک سال گذشته خبر داد و گفت: امسال هم تاکنون ۴۰ هزار و ۶۸ نفر در دیدار‌های مردمی پذیرش شده و مشکلات آنان توسط مسئولان قضایی استان مورد بررسی قرار گرفته است.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به ارفاقات قانونی نسبت به محکومین واجد شرایط اظهار کرد: از سال گذشته تا کنون ۱۱ هزار و ۹۲ فقره احکام جایگزین حسب در محاکم استان صادر شده است.


راه‌اندازی سامانه سامع

رئیس کل دادگستری فارس با تصریح اینکه از جمله اقدامات انجام شده تسهیل دسترسی مراجعین به مسئولان قضایی است، گفت: سامانه سامع سامانه ارتباطات مردمی دستگاه قضایی در بستر اینترنت است که مردم بدون نیاز به مراجعه حضوری به دستگاه قضایی می‌توانند درخواست‌های خود را در سامانه مذکور بارگذاری کنند و دادگستری هم به صورت مستمر سامانه مذکور را بررسی و پاسخ‌های لازم را در همان سامانه ارائه می‌دهد.
وی بیان کرد: از ابتدای فعالیت سامانه مذکور در استان فارس هزار و ۳۹ فقره درخواست در این سامانه ثبت شد و تماماً این درخواست‌ها بررسی و پاسخ لازم به شهروندان در همان سامانه ارائه شد.
موسوی از دیگر دستاورد‌های دستگاه قضایی را توجه به موضوع صلح و سازش عنوان کرد و گفت: در سال ۱۴۰۲، ۸۰۴ هزار و ۸۲۸ فقره پرونده و طی سال جاری نیز ۴ هزار و ۲۷۶ فقره پرونده منتهی به سازش شد و از این تعداد ۵۶۰ فقره نیز مربوط به پرونده‌های قصاص نفس بوده است که منتهی به حصول سازش شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار