نوشیدنی ها، بخش مهمی از نیاز روزانه بدن به مایعات را تأمین می‌کنند.
کد خبر: ۱۱۶۰۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۲ 02 April 2024

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما:کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد گفت: همانگونه که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مغذی تأثیر مطلوبی در سلامت شخص دارد، نداشتن دقت در انتخاب آن هم می‌تواند سلامت را به خطر اندازد.
مریم کمالی، افزود: مقدار کالری نوشیدنی‌ها بسیار متفاوت است. حجم مصرف روزانه برخی نوشیدنی‌ها مانند آبمیوه‌های صنعتی و نوشابه‌های گازدار و نیز کالری دریافتی از طریق این نوشیدنی‌ها بالا است.
وی با بیان اینکه نوشیدنی‌هایی مانند شیر کم چرب، دوغ و یا آبمیوه تازه (طبیعی) علاوه بر تأمین برخی از ریز مغذی‌های اساسی مورد نیاز بدن، دارای کالری نیز هست گفت: آب و سایر نوشیدنی‌های غیر شیرین مانند چای و قهوه می‌تواند مقداری از مایعات موردن یاز بدن را تأمین کند؛ در حالی که کالری بسیار اندکی دارند و بدون کالری در نظر گرفته می‌شود.
کمالی ادامه داد:برای محدود کردن مقدار کالری دریافتی و داشتن وزن متعادل و مناسب توصیه می‌شود آب و سایر نوشیدنی‌های بدون کالری یا دارای کالری اندک ، مصرف و نوشیدنی‌های پرکالری محدود شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد گفت: در ادامه با انواع نوشیدنی‌ها آشنا شویم:

۱. نوشیدنی‌های حاوی قند افزوده (غیر رژیمی)


ترکیب اصلی این نوشیدنی‌های شیرین، آب است، اینگونه نوشیدنی‌ها هیچگونه ماده مغذی برای بدن فراهم نمی‌کند، بنابراین حاوی مقادیر بالای شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا است که می‌تواند زمینه ساز بروز اضافه وزن در همه گروه‌های سنی به ویژه کودکان و نوجوانان شود. سایر ترکیبات موجود در این دسته از نوشیدنی‌ها شامل طعم‌های دهنده‌های مصنوعی و طبیعی و یا اسید‌هایی مانند اسید سیتریک و اسید فسفریک است. بسیاری از این نوشیدنی‌ها نیز حاوی کافئین است؛ با آنکه کافئین زیان آور نیست، اما ماده‌ای محرک است که می‌تواند بر هوشیاری و الگوی خواب کودکان تأثیر منفی بگذارد. کافئین می‌تواند سبب هیجان زدگی، عصبانیت، سردرد و یا گیجی در کودکان و نوجوانان شود.

۲. نوشیدنی‌های رژیمی

نوشیدنی‌های رژیمی، نوشیدنی‌هایی هستند که امروزه در بازار اقصی نقاط جهان ارائه و مورد استقبال عموم به ویژه افراد چاق واقع شده است. نوشیدنی‌های رژیمی حاوی شیرین کننده مصنوعی بوده که در مادران باردار، مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری و همچنین افرادی که عادت به مصرف مکرر این نوشیدنی‌ها دارند، می‌تواند خطرساز باشد؛ به نحوی که خطر زایمان زودرس را در مادران باردار افزایش دهد. از طرف دیگر مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی نه تنها موجب کاهش وزن نمی‌شود، بلکه افزایش وزن را نیز به علت تحریک اشتها به دنبال دارد. مردم اغلب اوقات برای رعایت رژیم لاغری، به اشتباه نوشیدنی‌های رژیمی مصرف می‌کنند، یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه‌های معمولی، نوشابه‌های رژیمی می‌نوشند، در حالی که علت اصلی چاقی، نوع نوشابه نیست، بلکه مقدار و نوع رژیم غذایی این افراد است. به عبارت دیگر نمی‌توان هر نوع و هر مقدار از مواد غذایی را مصرف کرد و ادعا کرد که، چون نوشابه رژیمی مصرف می‌شود، چاقی را به دنبال ندارد.

کمال گفت: این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که آب بهترین نوشیدنی است و باید بخش زیادی از مایعات دریافتی ما را تشکیل دهد. انواع نوشابه ها، شربت‌ها و آبمیوه‌های صنعتی، شکر بسیار زیاد و ویتامین و املاح معدنی بسیار کم دارد؛ به عبارت دیگر مقدار کالری بالایی داشته و در عین حال، به ندرت حاوی مواد مغذی است. چای و قهوه نیز می‌تواند تأمین کننده بخشی از مایعات بدن باشد، اما کافئین موجود در آن اثر ادرار آور داشته و ممکن است سبب کاهش آب بدن شود؛ بنابراین توصیه می‌شود در موارد کمبود آب بدن و نیاز به نوشیدن مایعات، آب به عنوان بهترین نوشیدنی مصرف شود. مصرف روزانه دست کم ۸ لیوان آب به بزرگسالان توصیه می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار