عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی تأکید کرد: این استان همچنین از نظر تعداد شهرهای در معرض خطر فرونشست زمین، با 38 شهر واقع در زون‌های فرونشستی زمین، در ردیف سوم در مقایسه با سایر استان‌های کشور قرار دارد لذا ضرورت ویژه دارد که هم در استحصال آب زیرزمینی و هم در مصارف کشاورزی و صنعتی آب در این استان بازنگری جدی به‌عمل آید.
کد خبر: ۱۱۰۸۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۰ 03 June 2023

تابناک فارس به نقل از تسنیم: علی‌بیت‌اللهی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی درباره فرونشست شهر شیراز اظهار کرد: براساس آخرین ارزیابی‌ها فرونشست زمین محدوده شهری شیراز را نیز در برگرفته و به‌طور مشخص جنوب شرقی منطقه 7 شهر شیراز و نیز به‌صورت لکه‌ای از منطقه 11 شهری شیراز درگیر با پدیده فرونشست زمین شده است.

وی ادامه داد: زون جنوب شرقی شیراز محل زهکش آب‌های زیرسطحی شیراز به‌سمت دریاچه مهارلو است که متأسفانه با کاهش آب دریاچه مهارلو، نوار شمال غربی دریاچه و اراضی مسطح آن که علاوه بر منطقه‌های شهری 7 و 11 شیراز، آبادی‌هایی مانند مه فیروزان، کفترک(سوی جنوبی آبادی)، اقبال‌آباد و گردخون را نیز در خود جای داده، دچار فرونشست زمین شده است.

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی بیان کرد: بررسی‌ها حاکی از آن است که مقدار فرونشست زمین در بازه زمانی مورد ارزیابی در مطالعات ما، به حدود 4 سانتی‌متر و فراتر نیز می‌رسد. استان فارس علاوه بر منطقه جنوب شرقی شیراز، در مرودشت، داراب، فسا و ... پهنه‌های فرونشستی وسیعی را در بردارد به‌طوری که از نظر گسترش و وسعت پهنه‌های فرونشستی، استان فارس بعد از استان خراسان رضوی در مکان دوم در مقایسه با سایر استان های کشور قرار گرفته است.

بیت‌اللهی تأکید کرد: این استان همچنین از نظر تعداد شهرهای در معرض خطر فرونشست زمین، با 38 شهر واقع در زون‌های فرونشستی زمین، در ردیف سوم در مقایسه با سایر استان‌های کشور قرار دارد لذا ضرورت ویژه دارد که هم در استحصال آب زیرزمینی و هم در مصارف کشاورزی و صنعتی آب در این استان بازنگری جدی به‌عمل آید.

وی بیان کرد: متأسفانه تاکنون اقدام شایسته‌ای برای مهار فرونشست در کشور مشاهده نمی‌کنیم و بیم آن می‌رود که شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم. ظاهراً اقدام جدی که شاخصه آن تخصیص اعتبار برای تدوین و اجرای برنامه کاهش خطر فرونشست زمین در کشور است، صورت نمی‌گیرد و این برای همه کسانی که علاقمند محیط زیست ایران و حفظ دشت‌های آن و جلوگیری از آسیب به داریی‌های ملی کشور هستند، عذاب آور است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار