مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: داربگرد، دشت گل محمدی لایزنگان و تنگه رغز در شهرستان داراب قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارد.
کد خبر: ۱۱۶۰۱۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۰ 24 March 2024

تابناک فارس به نقل از تسنیم: استان فارس با 46 درصد سطح زیرکشت، رتبه اول تولید گل محمدی را در کشور به خود اختصاص داده است. هر ساله با آغاز فصل بهار و در ماه‌ زیبای فروردین گل‌های محمدی با گلبرگ‌های صورتی رنگ و عطری دل انگیز فضای باغ‌ها و گلستان‌ها را عطرآگین می‌کند. به طوری که هرکسی که آن را استشمام می‌کند بر محمد و آل محمد صلوات می‌فرستد و جلوه‌ای از زیبایی خلقت را به رخ می‌کشد.

شهرستان داراب با دارا بودن 5100 هکتار گل محمدی دیم عنوان بزرگترین دشت گل دیم و ارکانیگ جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین سالانه 7 هزار تن گلبرگ از گلستان‌های گل محمدی دیم و آبی شهرستان داراب برداشت می‌شود.

دشت گل محمدی لایزنگان داراب قابلیت ثبت جهانی دارند

محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در مراسم بزرگداشت روز ملی داراب پیشاپیش فرارسیدن میلاد پربرکت امام حسن مجتبی(ع) را تبریک گفت و علت مشهور شدن این شهر به نام آن حضرت را جایگاه خاص این شهر در صلح‌نامه امام حسن (ع) با معاویه عنوان کرد.

وی بابیان اینکه بخش ارزشمندی از تاریخ ایران و دوره اسلامی در شهر دارابگرد شکل‌گرفته است، گفت: این شهر دارای موقعیت سازه‌ای باارزش باستانی فراوان است و قدمت آن به بیش از 7 هزار سال قبل برمی‌گردد و یکی از محور‌های تمدنی ایران محسوب می‌شود.

ثابت اقلیدی ثبت روز ملی داراب در تقویم را نقطه عطفی در تاریخ این شهرستان کهن عنوان کرد و افزود: لازم است با برنامه‌ریزی هدفمند و به‌کارگیری مشارکت‌های اجتماعی به‌ویژه بهره‌گیری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و البته انجمن خیرین میراث فرهنگی در عرصه‌های مختلف به پیشرفت پایداری در این منطقه دست‌یابیم.

وی بابیان اینکه داراب با بیش از 120 آثار شاخص تاریخی در فهرست ملی و دارای بیش از یک هزار اثر تاریخی شناسایی‌شده و همچنین دو اثر ارزشمند طبیعی و سه پرونده میراث ناملموس در فهرست ملی می‌توانند به جاذبه‌ای بی‌بدیل تبدیل شود افزود: از فرصت‌های موجود در این شهرستان می‌توان به‌عنوان رویداد گردشگری بهره برد تا شاهد رونق گردشگری در شهرستان باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه گفت: تلاش داریم تا با برنامه‌ریزی‌ها در ایجاد زیرساخت‌های لازم و شرایط مناسب، همچنین تعریف رویداد‌ها جذب بیشتر گردشگر داخلی و خارجی را برای شهرستان تاریخی داراب فراهم کنیم.

ثابت اقلیدی گفت: با توجه به ارزشمندی شهر دارابگرد پرونده ثبت جهانی آن آماده‌شده و به‌زودی این اثر شاخص در فهرست یونسکو جای می‌گیرد. او با اشاره به وجود جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی، چون آبشار فدامی و تنگ رغز اشاره کرد و گفت: باید از این میراث طبیعی به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری و جذب گردشگران در فصول مختلف فارس بهره ببریم.

وی، مرمت کامل آب‌ انبار تاریخی فدامی با اعتبار بالغ‌بر 400 میلیون تومان، احداث دیوار حائل آبشار فدامی با اعتبار 2 میلیارد تومان، شروع مرمت قصر آینه با اعتبار 200 میلیون تومان، مرمت بخش‌هایی از خانه سوخکیان با اعتبار یک میلیارد تومان، مرمت چهارطاقی محراب یوشنج با اعتبار 150 میلیون تومان، پایان طرح مطالعات باستان‌شناسی بخش فورگ با اعتبار 150 میلیون تومان، آموزش کوتاه‌مدت 2 هزار و 500 نفر از هنرمندان صنایع‌دستی در شهر داراب را بخشی از فعالیت‌های اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در سه‌ ماهه اخیر در این شهرستان عنوان کرد.

ثابت اقلیدی ادامه داد: هم‌اکنون پرونده‌های ثبت ملی میراث طبیعی دشت گل محمدی لایزنگان و تنگه رغز تهیه‌شده است که طبق برنامه‌ریزی‌ها اردیبهشت‌ماه امسال این پرونده ملی خواهد شد هرچند که این پرونده‌ها قابلیت ثبت در فهرست جهانی را هم دارد.

وی، در خصوص سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری در این شهرستان نیز گفت: هم‌اکنون بالغ‌بر 30 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای احداث 3 پروژه بزرگ گردشگری در شهرستان داراب موافقت اصولی دریافت کردند و بیشرفت فیزیکی آم‌ها نیز به 40 درصد رسیده است.

ثابت اقلیدی همچنین در خصوص مصوباتی که در سال جاری اجرا می‌شود هم اشاره کرد و افزود: 500 میلیون تومان برای خرید تجهیزات ضروری خانه تاریخی سوخکیان؛ مرمت مسجد جامع داراب بااعتبار یک میلیارد تومان همچنین مرمت چهارطاقی کرسیا 300 میلیون تومان و عملیات آواربرداری و مرمت کاخ کیومرث با اعتبار 200 میلیون تومان و مرمت انبار غله بااعتبار 500 میلیون تومان و 100 میلیون تومان اعتبار نیز جهت احداث پلکان مسجد سنگی در نظر گرفته‌ شده است. بنابراین گزارش روز ملی داراب شب گذشته در شهر داراب و با حضور تنی چند از مسئولان و مدیران استان و شهرستان برگزار شد. این مراسم با استقبال کم‌نظیر مردم همراه شد. گفتنی است 5 فروردین‌ماه روز ملی داراب در تقویم ثبت‌شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار