مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: دروازه قرآن با نظارت میراث فرهنگی و اجرای شهرداری شیراز به طور کاملا اصولی در حال بازسازی و مرمت است.
در نزدیکی نقوش باستانی رستم، بقایای قلعه ای هخامنشی دیده می شود که یکی از محوطه های ارزشمند و مهم تاریخی استان فارس محسوب می شود و فهرست جهانی دارد، اما حفاری های غیرمجاز، امان آن را بریده و به گفته دبیر انجمن گردشگری فرزندان پارسه، این محوطه حال و روز خوشی ندارد و نیازمند حفاظت اصولی تری است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس از پایان مرمت 110 بنای تاریخی در این استان خبرداد.
این آرامستان یکی از کهن‌ترین گورستان‌های تاریخی ایران است و تعدادی از عرفا، فضلا و اندیشمندان ادوار تاریخی کشور از قرون اولیه اسلام تا عصر حاضر را در خود جا داده است. گورستان« دارالسلام » را به نام های دیگری چون « دارالسلم » یا « وادی‌السلام » هم می شناسند . بسیاری از سنگ های مقبره‌های قدیمی که با خط های ممتاز رقاع ، کوفی، بنایی، ثلث، نسخ و نستعلیق کنده‌ کاری شده و یا تصاویری از قیچی، شانه، آینه و ابزار شغل‌های در گور خفتگان برآن حک شده‌ است؛ در حال حاضر شکسته و تخریب شده‌اند و در وضعیت نامناسبی به سر می برند.
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: انسان ۲ و نیم متری فارس که بال هم دارد قرار نیست محوطه هخامنشی پاسارگاد را ترک کند.
حکاکی هایی که گردشگران بر پیکره ی بنای تاریخی تخت جمشید به قول خودشان به یادگار گذاشته اند، همچون زخمی بر تن تاریخ ایران نشسته است.
ظاهرا قرار است تا پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی برای حفاظت و البته مرمت تخت جمشید، با مرمت گران ایتالیایی وارد همکاری شود تا از این اثر تاریخی و پر ارزش تاریخی و جهانی بیشتر محافظت شود.
یک کوزه مربوط به دوره قاجاریه در مرودشت کشف شد.
آوای درای کاروان به گوش می‌آید. شتران با کوله‌باری از اجناس به همراه تجار وارد کاروانسرای سروی می‌شوند تا اندکی بیاسایند، در حمام حاج محمدحسن غبار از چهره بزدایند و به راه خود ادامه دهند. شتران و اسبان را در طویله‌ای که با یک زیرگذر به محوطه کاروانسرا وصل می‌شود می‌برند و خود در حجره‌های آن استراحت می‌کنند. سروی بزرگ و با اقتدار وسط کاروانسرا خودنمایی می‌کند و حوض میان محوطه نیز با آبی زلال، صفای سنتی آن را دو چندان می‌نماید.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس گفت: فاز جدید مرمت خانه‌ی تاریخی صدرجهرمی، پایان دی تمام می‌شود.
صفحه  از ۴۷