کوچ عشایر فارس، بزرگترین جمعیت عشایری کشور، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۱۵ مهر آغاز می‌شود.
کد خبر: ۹۹۶۴۵۰
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳ 25 September 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: مدیرکل امور عشایر فارس گفت: بر اساس تقویم کوچ تنظیمی منابع طبیعی فارس، کوچ عشایر استان، بزرگترین جمعیت عشایری کشور، از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان انجام می‌شود.


بهرامی با بیان این که شیوع کرونا کوچ را هم تحت تاثیر قرار داده است افزود: همانند کوچ بهاره، کوچ پاییزه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با نظارت خانه‌های بهداشت سیار عشایری همراه خواهد بود.


وی اظهارداشت: این اداره کل تمهیداتی مانند آبرسانی سیار در مسیر کوچ با کامیون تانکر‌های ویژه و راه اندازی فروشگاه‌های میان بند با قیمت تعاونی برای تامین نیاز‌های خوراکی عشایر و دام هایشان در نظر گرفته است.
مدیرکل امور عشایر فارس گفت: برای جلوگیری از ابتلای دام‌ها به بیماری، گروه‌های مستقر و سیار دامپزشکی، به آموزش عشایر در مورد بیماری‌ها و درمان دام‌ها می‌پردازند.
بهرامی با بیان این که بخشی از عشایر به دلیل دوری از احتمال ابتلا به کرونا ترجیح می‌دهند به صورت مکانیزه و با خودرو کوچ کنند، افزود: کوچ مکانیزه نیز باید تا پایان مهلت اعلام شده از سوی منابع طبیعی انجام شود.
مدیرکل امور عشایر فارس گفت: علاوه بر همراهی تعدادی از عشایر با نیروی انتظامی در قالب پلیس همراه، نیروی انتظامی نیز در ابتدا، میانه و انتهای مسیر کوچ در کنار عشایر است تا از دست درازی احتمالی دزد‌ها جلوگیری کند.

بهرامی تصریح کرد: با توجه به خشکسالی و وضعیت نامناسب علوفه، پیش بینی می شود امسال ماندگاری عشایر در ییلاق بیشتر باشد.

وی ادامه داد: ۱۵۰ هزار نفر عشایر کوچ رو در قالب ایلات قشقایی، خمسه و لر و ۸ طایفه مستقل در ۶۷ درصد از عرصه‌های مرتعی استان فارس زندگی می‌کنند.
در فصل پاییز عشایر در استان فارس از شهرستان‌های شمالی ازجمله اقلید، خرم بید، بوانات، سرچهان، مرودشت، شیراز و سپیدان به شهرستان‌های جنوبی و شرقی همچون فسا، داراب، زرین دشت، جهرم، لارستان، لامرد، خنج، مهر، قیر و کارزین، فراشبند، کازرون و نورآباد کوچ می‌کنند.
استان فارس ۱۲ و نیم درصد از عشایر ایران یعنی بیشترین حجم این قشر را در خود جای و از این منظر رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
۲۵ هزار تن گوشت قرمز، ۵۷ هزار متر مربع بافندگی، ۵۰ هزار تن فرآورده‌های خام لبنی و ۲۵۰ هزار تن محصول کشاورزی و باغی توسط عشایر فارس تولید می‌شود و از این نظر این جمعیت سهم بسزایی در تامین خوراک مورد نیاز مردم استان و کشور دارند.

برچسب ها: کوچ ، عشایر ، فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار