مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: امسال برداشت انجیر در استهبان زودتر از هرسال آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود از 24 هزار هکتار انجیرستان‌های بارور استهبان در سال جاری بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن انجیر خشک برداشت شود.
کد خبر: ۹۸۳۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰ 02 August 2021

تابناک فارس به نقل ازفارس: مهدی اعیان منش گفت: انجیر تازه خوری در استهبان از اواخر تیر ماه شروع به برداشت شده ولی به دلیل شرایط خاص نگهداری به ندرت انجام می شود و باغداران انجیر را به صورت خشک شده برداشت می کنند که قابلیت ماندگاری بالایی دارد و تا چندین ماه با کیفیت بالا می توان آن را نگهداری کرد.

وی افزود: ۸۰ درصد انجیر استهبان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ویتنام، هنگ کنگ، چین و روسیه صادر می شود و مابقی در داخل مورد مصرف قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول افزود: ۱۸ کارگاه فرآوری و بسته بندی انجیر در استهبان به صورت فعال مشغول به کار هستند که بیش از دو هزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیر مستقیم در آن اشتغال دارند و محصولات انجیر بسته بندی شده، کلوچه، شربت، مسقطی، مارمالاد و پودر معجون انجیر را به بازار عرضه می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی استهبان در خصوص کاهش برداشت محصول انجیر امسال اعلام کرد: از آنجایی که انجیرستان های استهبان دیم است و تنها از طریق نزولات آسمانی آبیاری می شود و در سال زراعی جاری سرمازدگی در فصل بهار، بارندگی کمتر از حد نرمال و گرمای بی سابقه هوا در اوایل تابستان را شاهد بودیم، با کاهش ۵۰ درصدی برداشت محصول روبرو شده‌ایم.

وی تصریح کرد: دستورالعمل مبارزه با خشکسالی در فروردین ماه تدوین شدهو در اختیار باغداران قرار گرفته است و باغداران باید موارد مطرح شده در دستورالعمل را در باغات خود پیاده سازی کنند تا درختان انجیر از آسیب خشکسالی بیشتر در امان باشند.

اعیان منش با تاکید بر کیفیت انجیر تولیدی در استهبان اضافه کرد: انجیر استهبان از بهترین انواع انجیر خشک در دنیا محسوب می‌شود و از لحاظ طعم و خاصیت شناخته شده است.

به گزارش فارس، سطح انجیرستان‌های استهبان به همراه درختان غیر بارور ۲۶ هزار هکتار است و برداشت انجیر در این شهرستان تا اواسط مهر‌ماه ادامه دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار