یک متخصص طب سنتی گفت: با بالا رفتن سن، مزاج به سمت سرد شدن می‌رود بنابراین باد مستقیم کولر و پنکه موجب تشدید علائم دردهای مفصلی در افراد مسن می‌شود.
کد خبر: ۹۷۹۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱ 17 July 2021

تابناک فارس به نقل از فارس: علیرضا یارقلی متخصص طب سنتی درباره این موضوع که علائم بیماری‌های مفصلی در تابستان با باد کولر و پنکه افزایش می‌یابد، گفت: زندگی ماشینی باعث شده اتاق‌های ما در تابستان سردتر از زمستان باشد. زندگی ماشینی و بدن‌های پُر و بد انباشته باعث شده تا در تابستان زیر کولر و پنکه باشیم و طاقت گرما نداشته باشیم و این امر موجب سردی اولیه مزاج بدن می‌شود و شاهد درد و کوفتگی مفاصل هستیم در فاز‌های بعدی دچار ریزش ماده و ورم مفاصل هم می‌شویم که خطرناک‌تر است.

وی توصیه کرد: نباید به طور مستقیم با باد پنکه و کولر در تماس باشیم. در این ایام ورزش فراموش نشود، چون ورزش می‌تواند بدن را گرم کرده و استخوان و عضلات را از درد و کوفتگی نجات دهد. بهتر است دریچه‌های کولر اتاقی که پدران و مادران در آن استراحت می‌کنند، بسته باشد.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: در یک خانه افرادی با مزاج‌های مختلف زندگی می‌کنند هرچه سن بالا می‌رود مزاج به سمت سردشدن می‌رود. افراد زیر ۲۵ سال مزاج گرم و‌ تر دارند و تا ۴۰ سال گرم و خشک و تا ۶۰ سالگی مزاج، سرد وخشک می‌شود. بعد از این سن رطوبتی به بدن اضافه می‌شود که موجب دست و پا درد افراد مسن می‌گردد و با سرما فرآیند‌های التهابی روماتیسم و دردی مفاصل به آن اضافه می‌شود و به دلیل اضافه وزن و کاهش متابولیسم چرخه‌ای از بیماری‌ها به وجود می‌آید.

 

یارقلی افزود: با روغن موضعی بدن می‌توان درد‌ها را کم کرد. روغن بابونه و دارچین و سیاه دانه می‌تواند درد را کم کند، اما اگر درد بیشتر شده و ماده بد وارد عضو شود با بیماری‌های مفاصل و روماتیسمی مواجه خواهیم بود. درمان در این مرحله بسیار سخت‌تر خواهد بود و دارو‌هایی تجویز می‌شود که بسیار پرعارضه‌تر است. افراد مسن باید در سردی هوا شب‌هالباس گرم بپوشند و کلاه و روسری داشته باشند و از روغن مالی هم استفاده کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در نوشیدن دمنوش‌های گیاهی نباید زیاده روی کرد نوشیدن دمنوش‌های بابونه و مرزنجوش، بابونه و آویشن، عناب و آویشن تا دوبار در هفته اشکالی ندارد. شربت سکنجبین مزاجی سرد دارد و استفاده بیشتر از آن موجب نفخ می‌شود بنابراین توصیه می‌شود همراه با عرق نعناع درست شود. نوشیدن برخی دمنوش‌ها هم می‌تواند در افراد مسن موجب افزایش فشار خون شود. شربت ماء العسل برای افرادی که دیابتی نیستند توصیه می‌شود. میوه‌های فصل تابستان سردی و رطوبت دارند و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

برچسب ها: درد ، درد مفاصل
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار