براساس اعلام محیط زیست استان فارس شاخص آلودگی هوا امروز به ۱۰۶ رسیده که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود.
کد خبر: ۹۶۱۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸ 05 May 2021

تابناک فارس به نقل از تسنیم: هوای کلانشهر شیراز از ابتدای امسال در بازه‌های زمانی مختلف در وضعیت ناسالم قرار گرفته است و سبب شده که هشدارهای محیط زیست برای پرهیز از رفت‌ و آمدهای غیرضروری در شهر ادامه داشته باشد.

براساس اعلام محیط زیست استان فارس شاخص آلودگی هوا امروز به 106 رسیده که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود. این شاخص در 24 ساعت گذشته عدد 59 را نشان می‌داد که وضعیت قابل قبولی به لحاظ محیط زیستی است.

براساس استانداردهای محیط زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسیدکربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه‌ کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین 0 تا 500 متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.

 

شاخص 100 عمدتا نشان‌دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر 100 معمولا قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از 100، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.

براساس اطلاعات موجود شیراز هشتمین کلانشهر کشور است که بخشی از این آلودگی ناشی از وجود واحدهای صنعتی است که در محدوده شهر قرار دارند.

علاوه بر آن کاهش بارش‌ها نیز پیش‌بینی آلودگی هوا را به دنبال داشته است. حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست استان فارس در شورای حفاظت از آب استان ضمن برشمردن اهمیت مسائل محیط زیستی این موضوع را مطرح کرد.

به گفته وی آثار کم آبی در محیط زیست در طول زمان نشان داده می‌شود، به گونه‌ای که کمبود بارندگی از ابتدای امسال تاکنون سبب شد که 15_ 16 روز هوا آلوده باشد.

از آنجا که مطابق اطلاعات هواشناسی بارندگی در استان فارس در طول 50 سال اخیر به صورت بی‌سابقه‌ای کاهش داشته امکان تداوم روزهای آلوده برای شیراز دور از انتظار نیست.

 

برچسب ها: هوای شیراز ، شاخص هوا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار