نماینده اقلید گفت: عملکرد بد و ناقص دولت موجب شده استقلال نظام مقدس جمهوری اسلامی در تولید برخی از محصولات استراتژیک امروزه زیر سوال برود که یکی از این محصولات گندم است.
کد خبر: ۹۵۳۸۹۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵ 07 April 2021
به گزارش تابناک فارس:‌ مسلم صالحی گفت: سال 1400 توسط رهبر انقلاب به عنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده است.
 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه اقدامات دولت طی 8 سال گذشته بزرگترین مانع پیش روی بخش تولید بوده و خسارت های زیادی را در تمامی حوزه هایی که با تولید در ارتباطات بودند وارد کرده که بخش کشاورزی یکی از این موارد است.
 
او افزود: قیمت مصوب دولت حدود 4 هزار تومان برای هر کیلو گندم است در صورتی که با توجه به هزینه های داشت و برداشت قیمت تمام شده هر کیلو گندم برای کشاورزان بین 6 هزار تومان الی 6 هزار و 500 تومان است.
 
صالحی گفت: قیمت ناچیزی که دولت تعیین کرده و زیانی که کشاورزان می بینند موجب شده کشاورزان از اکنون گندم تولیدی خودشان را در اختیار دولت قرار ندهند.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از طرفی وجود قیمت 10 هزار تومانی گندم در کشورهای همسایه موجب شده انگیزه ای برای دلالان و تاجران ایجاد شود تا گندم داخلی را خریداری و به قیمت بالاتری به همسایگان بفروشند.
 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت باید نسبت به اصلاح قیمت گندم اقدام کند؛ این اصلاح و پرداخت به موقع هزینه ها موجب می شود برای کشاورزان انگیزه بیشتری ایجاد شود و شاهد افزایش تولید در سال آتی باشیم.
 
او ادامه داد: در سالی که پیش رو داریم حدود 6 میلیون و 152 هزار هکتار از اراضی کشور تحت پوشش کشت گندم است لذا اگر دولت با قیمت گذاری جدید پیش برود، در سال آینده هیچ انگیزه ای برای کاشت این محصول استراتژیک وجود نخواهد داشت.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: جشن استقلال تولید گندم که در زمانی برگزار شد، امروزه دیگر استقلالی وجود ندارد و به واردکننده گندم در سال های آتی تبدیل خواهیم شد.
 
صالحی گفت: همچنین در خصوص وضعیت بازار مرغ باید اذعان کرد عملکرد دولت موجب شد کشوری که قدرت چهارم موشکی دنیا را دارد، متاسفانه مردمانش در صف های طولانی برای تحویل گرفتن چند مرغ بایستند.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ارز 4200 تومانی در اختیار تولیدکنندگان مرغ قرار گرفت اما وضعیت به کجا رسید؟ نظارت دستگاه های ذیربط به کجا رسید؟.
 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: روز گذشته وزیر جهاد کشاورزی اظهاراتی را داشت اما چقدر قانع کننده بود؟. آیا در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی است که مردم برای خرید چند عدد مرغ در صف های طولانی قرار بگیرند؟.
 
او ادامه داد: امیدواریم دستگاه های ذیربط در زمینه تامین مایحتاج ضروری و اساسی مردم تلاش کنند.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: سرمازدگی شدیدی در باغات و زمین های زراعی شهرستان اقلید صورت گرفت که بیش از 120 میلیارد تومان خسارت وارد شده است؛ در این میان باید اذعان کرد صندوق بیمه کشاورزی نیز ضعف عمده ای دارد که دامن گیر کل کشور است زیرا ارزیابی واقع بینانه از خسارت ها ندارند و همچنین خسارت ها نیز به موقع پرداخت نمی شود.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار