نماینده مرودشت گفت: جای سوال است که چه دست هایی پشت پرده صید ترال است که دو قوه مقننه و قضائیه و همچنین رؤسای آن ها با تمامی توان ورود کردند تا بتوانند در برابر 100 ترال دار بایستند و این مجوز را لغو کنند! به نظر می رسد دست های پشت پرده و حمایت برخی مسئولان منافع مشترکی را رقم زده که نتایجش مردم و محیط زیست را متضرر کرده است.
کد خبر: ۹۱۹۳۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵ 26 November 2020
به گزارش تابناک فارس: جلال رشیدی کوچی در مورد دستاوردهای سفر فراکسیون محیط زیست مجلس به استان هرمزگان، گفت: در این سفر که به استان هرمزگان و شهرستان های بندرعباس و سیریک صورت گرفت اجرایی شدن تفاهم نامه ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانون ماهیان پیگیری شد.
 
عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی افزود: براساس این تفاهم نامه از یکم آذرماه به مدت 2 سال صید ترال فانوس ماهیان ممنوع اعلام شده و ما در سفر به هرمزگان به دنبال نظارت بر روند اجرایی این تفاهم نامه بودیم؛ این اقدام مجلس انقلابی رضایتمندی 99 درصدی مردم و مسئولان را به دنبال داشت.
 
وی یادآور شد: بازدیدهایی از اسکه های مختلف داشتیم و در جمع مردم و صیادان در جریان مشکلات آن ها قرار گرفتیم و آن ها از آسیبی که به محیط زیست و منابع دریایی وارد شده بود بسیار گلایه مند و ناراحت بودند.
 
رشیدی افزود: البته برخی از ترال داران هم نکاتی را مطرح کردند مبنی بر اینکه ما به تشویق سازمان شیلات سرمایه های خود را تبدیل به کشتی های صید ترال کردیم و با ممنوعیت 2 ساله صید، از لحاظ اقتصادی و مالی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد که قرار شد بررسی های لازم انجام شود و این کشتی ها با تغییر کاربری در مکانیزم صید بتوانند با مجوز شیلات به آب های فراسرزمینی و دور اعزام شوند تا بتوانند آنجا صید فانوس ماهی را در عمق 200 متر به بالا انجام دهند البته این موضوع مستلزم بررسی است و هیچ مصوبه ای در این رابطه نداشتیم و در حد پیشنهاد بود که ترال داران آن را مطرح کردند.
 
رشیدی ادامه داد: نکته اساسی و مهم آنجاست که در چنین مواردی باید به گذشته نگاه کنیم که چرا بر اساس یک تصمیم و کارشناسی اشتباه چنین آسیبی به منابع طبیعی و زیست محیطی ما وارد شده که امروز همه متضرر شوند. انتظار می رود اگر قرار است اقدام یا مجوزی یا قانونی مصوب شود همه جانبه باشد و گام مهمی که فراکسیون محیط زیست و مجلس یازدهم با همکاری قوه قضائیه برای احیای محیط زیست دریایی و کمک به مردم بومی و صیادان محلی که آسیب بسیار جدی دیدند مثبت و مستمر باشد.
 
 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار