سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متأسفانه کووید ۱۹ در جهان رو به شتاب بوده و تاکنون حدود ۵۶ میلیون نفر در جهان مبتلا شده و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز در اثر این بیماری فوت کرده‌اند. ایران نیز به ازای هر یک میلیون نفر، رتبه ۲۶ ام مرگ‌های جهان را به خود اختصاص داده است.
کد خبر: ۹۱۷۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵ 19 November 2020
به گزارش تابناک فارس: سیما سادات لاری ادامه داد: واکسن خارجی نهایتاً ۲۰ درصد جمعیت ما را پوشش می‌دهد البته یکسری پروژه‌ها با شرکت‌های بین‌المللی دنیا هم انجام شده مانند شرکت‌هایی در هند که دارند واکسن تولید می‌کنند تا بتوانیم ۱۰ درصد دیگر هم از این طریق تأمین کنیم.
 
در حال حاضر افراد مسن، بیماران زمینه‌ای و کارکنانی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند در اولویت استفاده از واکسن هستند. برای بقیه جمعیت اصرار داریم که پروژه واکسن خودمان را پیش‌بریم و از رقابتی که در دنیا است، عقب نمانیم و بتوانیم تعداد بیشتری از مردم را واکسینه کنیم. گرچه هنوز هیچ واکسن تائید شده ‌ای وجود ندارد و دارند کارآزمایی‌ های خود را طی می‌کنند.
 
وی همچنین افزود: در عین حال هنوز مشخص نشده که ایمنی واکسن چقدر خواهد بود. همه واکسن‌ها دو دوزه است و مشخص نشده دوز دوم آن را کی باید تزریق کنیم و بعد از آن میزان تاثیر چقدر خواهد بود. این‌ها مواردی است که باید در تولید واکسن داخلی‌مان هم مورد نظر قرار دهیم.
 
لاری درخصوص وضعیت واکسن کرونای تولیدی کشورمان، تصریح کرد: پروژه با دقت بالایی پیش می‌رود و شرکت‌های مختلفی اعم از انستیتو پاستور، رازی و ستاد اجرایی فرمان امام شرکت‌های پیشتاز در این زمینه هستند.
 
هفت یا هشت مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان ما پیشتازند که چهار موردشان قاعدتاً باید اوایل زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی شوند.
 
البته ممکن است ما کمی تأخیر نسبت به سایر کشورها داشته باشیم. به هر حال مسئله واکسن در حال حاضر بسیار مهم و حیاتی است و برای هر کشوری جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده است. از طرفی علاوه بر اینکه در کووکس عضو هستیم و از طریق شرکت‌های بین االمللی هم برای پروژه‌های مشترک اقدام می‌کنیم، قطعاً باید به تولید داخل هم اهمیت دهیم. زیرا این یک بیماری اپیدمی است و همه دنیا به دنبال واکسن است.
برچسب ها: واکسن ، کرونا ، لاری
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین