مدیر گروه بیمارهای غیرواگیر علوم پزشکی شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه با وجود آنکه در قانون توسعه چهارم، پنجم و ششم تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان به سلامت شامل فست فودها و نوشیدنی‌ها ممنوع است، گفت: متاسفانه اکثر خیابان‌های شهر شیراز از جمله ستارخان ، معالی‌آباد و چمران مملو از تابلوهای تبلیغاتی فست‌فود است.
کد خبر: ۹۱۱۱۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰ 22 October 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم: سید احمد احمدزاده در ششمین کارگروه فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده با بیان اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم به طوری که استان فارس در مولفه ازدواج در بین 31 استان کشور رتبه 21 و در مولفه طلاق رتبه 16 را دارد، اظهار داشت: برای برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی نباید منتظر دستورالعمل‌های ملی باشیم زیرا ممکن است آن دستورالعمل‌ها با شرایط استان ما مطابقت نداشته باشد بلکه همین کارگروه سلامت و خانواده باید تصمیمات عملی برای این موضوع پیشنهاد و اجرایی کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با بیان اینکه در بحث بیماری کرونا همه اطلاع دارند که در چه وضعیت نگران‌کننده‌ای هستیم بنابراین باید دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شود، اظهار داشت: بر اساس گزارش‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در برخی ادارات در حال کاهش است به همین دلیل ستاد کرونا تصمیم گرفته که برای بررسی میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سطح ادارات استان فارس بازدید کند.

وی خطاب به مسئولان ادارات با بیان اینکه تصمیماتی که می‌گیرید باید مبنای عقلانی داشته باشد و براساس نیاز جامعه باشد و با نشستن در اتاق دربسته مشکلات برطرف نمی‌شود، گفت: در حال حاضر تصمیمات سلبی جواب نمی‌دهد بلکه نگاه ما باید نگاه ایجابی باشد و اگر اقناع‌سازی و توجیح جواب نداد آن وقت تصمیم دیگری گرفته می‌شود.

احمدزاده با بیان اینکه دشمن می‌خواهد از کوچکترین موضوع استفاده و با روح و روان مردم بازی کند و به همین دلیل تبلیغات گسترده‌ای برای سیاه‌نمایی اوضاع کشور در شبکه‌های خارجی انجام داده است خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت در این شرایط هر تصمیمی که می‌گیرید باید همراه با تدبیر باشد.

وی با انتقاد از برخی از مدیران برای عدم توجه به مصوبات کارگروه سلامت، بیان کرد: مصوبات کارگروه سلامت نباید روی زمین بماند و مدیرانی که به این مصوبات توجه دارند باید تشویق شوند و مدیرانی که به این مصوبات بی‌توجه هستند باید جوابگوی کوتاهی خود باشند.

معاون استاندار فارس با اشاره به تبلیغات گسترده کالاهای آسیب‌رسان به سلامت در سطح شهر، گفت: تبلیغات زیاد نیاز کاذب ایجاد می‌کند و این حق‌الناس است که با تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان به سلامت خانواده هزینه مردم را هدر بدهیم و سلامت آنها را دچار مخاطره کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید در مورد کالاهای آسیب‌رسان به سلامت جامعه تبلیغات گسترده انجام شود، گفت: البته نمی‌توان به یکباره تمام این تبلیغات را از سطح شهر جمع‌آوری کرد بنابرین باید اولویت‌بندی کرد و اولویت نخست جمع‌آوری تبلیغاتی است که بیشترین آسیب را به سلامت مردم وارد می‌کنند.

احمدزاده با بیان اینکه در مورد جمع‌آوری کارگاه‌های سنتی لبنیات سنتی مخالف برخورد چکشی هستم زیرا در حال حاضر در بدترین شرایط اقتصادی هستیم و میزان تاب‌آوری مردم نیز پایین آمده است، عنوان کرد: حفظ سلامت مردم در اولویت ما است ولی به جای پلمپ و جمع‌آوری باید با اقناع‌سازی و توجیح این کارگاه‌ها را ساماندهی کنیم.

بررسی ممنوعیت تبلیغ خدمات و کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و طرح ساماندهی کارگاه‌های لبنیات سنتی از جمله دستورکارهای ششمین جلسه کارگروه فرهنگی، سلامت و زنان و خانواده بود.

 

50 کارگاه غیرمجاز تولید لبنیات سنتی پلمپ شد

سیامک شمس، مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این جلسه در موضوع ساماندهی کارگاه‌های لبنیات سنتی با بیان اینکه از تعداد 200 کارگاه شناسایی شده تعداد 50 کارگاه‌ها دارای مجوز ، 66 کارگاه غیر مجاز و 50 کارگاه نیز پلمب شده است، اظهار داشت: اگر بخواهیم از کارخانه‌های مجوزدار حمایت کنیم باید اتحادیه و اصناف پای کار باشند و اجرای طرح ساماندهی لبنیات سنتی نیازمند ورود دستگاه‌های متولی مانند سازمان صمت، اتاق اصناف و اتحادیه است.

استفاده از برچسب "سنتی " برای فرار از گرفتن مجوز

مرتضی رهنما، مدیرکل استاندار و تحقیقات فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: در ادبیات و قوانین استاندار چیزی به اسم لبنیات سنتی وجود ندارد و کارگاه‌های لبنیات سنتی در واقع کارخانه‌های بدون مجوز هستند که کالاهای کاملا صنعتی عرضه می‌کنند اگر سنتی بودند نباید دوغ و ماستی که عرضه می‌کنند مدت‌دار باشد.

رهنما با بیان اینکه برخی از واحدهای صنعتی برای نگرفتن مجوز برچسب سنتی بودن بر روی کسب و کار خود می‌زنند، گفت: اگر جلو فعالیت این واحدهای متخلف گرفته نشود کارخانه‌های صنعتی ما آسیب می‌بینند.

حجم زیاد تبلیغات فست‌فودها در خیابان‌های شیراز

مدیر گروه بیمارهای غیرواگیر علوم پزشکی شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه با وجود آنکه در قانون توسعه چهارم، پنجم و ششم تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان به سلامت شامل فست فودها و نوشیدنی‌ها ممنوع است، گفت: متاسفانه اکثر خیابان‌های شهر شیراز از جمله ستارخان ، معالی‌آباد و چمران مملو از تابلوهای تبلیغاتی فست‌فود است.

وی عنوان کرد: در حالی در شهر شیراز شاهد حجم زیاد تبلیغات این کالاها هستیم که 60 درصد مردم چاق و 22 درصد مبتلا به فشار خون و 10 درصد مبتلا به دیابت هستند و تا زمانی که این تبلیغات انجام می‌شود رغبت مصرف این غذاها در مردم زیاد می‌شود و امکان فرهنگ‌سازی برای عدم مصرف این غذاها وجود ندارد.

برچسب ها: شیراز ، ازذوتج ، رتبه
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار