امام جمعه شیراز با بیان اینکه این تقسیم کار در کشور ما به هم ریخته است خاطرنشان کرد: گاهی سوال است که چرا رهبر در فلان مسئله اجرایی ورود نمی‌کند؟ این به دلیل گم شدن تقسیم کار اجتماعی و این بسیار خطرناک است برای مسئله‌ای که دیگری باید پاسخگو باشد از رهبری طلب می‌کنند.
کد خبر: ۹۰۰۷۰۰
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰ 19 September 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم: آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جلسه شورای مرکزی قرارگاه عفاف و حجاب استان فارس با بیان اینکه باید تقسیم کار بین اجزای مختلف حاکمیت شکل بگیرد اظهار داشت: این مطلب نه به این معناست که تقسیم کاری وجود ندارد ولی گویی مورد توجه و قبول عمومی قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب به دلیل برخی از پیچیدگی‌ها مسئولیت‌های ما با هم تداخل پیدا کرده است، گفت: وقتی حد و مرز وظایف افراد مشخص نمی‌شود مطالبه‌گری هم رخ نمی‌دهد و سوالی که مطرح می‌شود این است که از چه کسی چه چیزی را مطالبه کنیم؟ به عنوان مثال امروز همه نسبت به وضعیت حجاب و عفاف عمومی در جامعه نگران هستیم، حال از چه کسی باید مطالبه‌گری کنیم؟

امام جمعه شیراز با بیان اینکه وقتی مسئولیت‌های قانونی و اختیارات برعهده فردی نیست نباید توقع اجرائیات هم از او وجود داشته باشد، افزود: باید تلاش کنیم تا این تقسیم کار به نحو مناسب و مشخص انجام گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بیان کرد: نقش امام جمعه نقش مدیریت راهبردی است و ورودش به عرصه اجرائیات با کار دیگران تداخل دارد و عدم درک صحیح این مسئله سوءتفاهم ایجاد می‌کند، از یک طرف برخی ممکن است از امام جمعه توقع کار اجرایی و میدانی داشته باشند که غلط است و از طرفی برخی وقتی امام جمعه می‌خواهد مدیریت راهبردی داشته باشد در برابر او موضع می‌گیرند و فکر می‌کنند در کاری که به او ربطی ندارد ورود کرده است.

دژکام با بیان اینکه امام جمعه باید هدایت راهبردی جامعه شهری خود را بر عهده داشته باشد، تصریح کرد: مدیران، مسئولان و مردم باید از ایشان توقع هدایت‌گری و بیان راهبردهای کلان را داشته باشند نه چیز دیگری. در مقابل دولت مسئولیت مدیریت اجرایی را در کشور دارد و در سطوح پایین‌تر استانداران مدیران اجرایی هستند.

وی با بیان اینکه این تقسیم کار در کشور ما به هم ریخته است خاطرنشان کرد: گاهی سوال است که چرا رهبر در فلان مسئله اجرایی ورود نمی‌کند؟ این به دلیل گم شدن تقسیم کار اجتماعی و این بسیار خطرناک است برای مسئله‌ای که دیگری باید پاسخگو باشد از رهبری طلب می‌کنند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسئله حجاب و عفاف نیز همین گونه است گفت: ما مطالبه را گم کرده‌ایم. بسیاری از بچه‌های انقلابی ما در مطالبه‌گری بلد نیستند که از چه کسی چه مطالبه‌ای داشته باشند؟ این تفکیک مسئولیت‌ها و تقسیم کار اجتماعی نیاز جامعه ما است و در نهایت هر فرد و مسئولی در حیطه مسئولیت خود باید درست عمل کند و در ادامه به عنوان ناظر نسبت به دیگران ببیند چرا کار درست انجام نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه در عرصه سیاسی نیز باید حیثیت امام جمعه حفظ شود و همه جریانات و گروه‌های سیاسی متوجه این مسئله باشند، افزود: احزاب و گروه‌ها باید بدانند موضع‌گیری حزبی و سیاسی خود را نباید به امام جمعه منتسب کنند و باید اجازه دهند امام جمعه و نماینده مقام معظم رهبری در استان پدر معنوی همه جریانات و گروه‌ها باشد.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه اگر می‌خواهید یک پوشش اسلامی به بازار عرضه کنید که موفق باشد و با استقبال عموم مردم روبه‌رو شود، خود آن پوشش باید بتواند خرجش را دربیاورد، بیان کرد: باید قشر جوان جامعه و دیگر اقشار جامعه خودشان به آن پوشش اقبال نشان دهند و آن را تهیه کنند. غیر از این باشد تلاش شما شکست می‌خورد. بهترین کار این است که خود این مراکز تولید پوشاک را درگیر تولید طرح‌های اسلامی و جوان پسند کنیم.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما باید تسهیل‌گر این باشیم که مسائل اقتصادی با بحث ارزشی ما پیوند بخورد و کار را از نظر اقتصادی آنها دنبال کنند حتی اگر مجموعه‌ای داریم که می‌خواهد کار اقتصادی کند باید مراقب باشد که اگر در روابط اقتصادی بخواهیم تنش سنگینی ایجاد کنیم زورمان نمی‌رسد.

دژکام با بیان اینکه ما باید تلاش کنیم برای اینکه پذیرش ایجاد شود و تنوع‌هایی که از نظر شرعی مجاز است را در پوشش بانوان محدود نکنیم و البته از حدود شرعی خودمان عدول نیز نکنیم عنوان کرد: باید در این مسائل امکان انتخاب‌گری را به مردم دهیم و از این جهت به نظرم سلیقه‌ها مهم است؛ در چارچوب فقهی واضح است ولی سلیقه اجرایی کردن متفاوت می‌شود و گاهی نوع نگاه آنقدر بسته و خشک می‌شود که نمی‌توان ادامه داد.

وی با بیان اینکه مسئله دیگر فرهنگ پوشش است تصریح کرد: برخی لباس‌ها لباس خیابان و انظار عمومی نیست و گرنه فی نفسه لباس بدی نیست، اینکه در هر مکانی لباس مناسب نیاز است باید در فرهنگ کار شود. جلوه‌گری در طبع انسان است و اگر هیچ جا حتی محافل خانوادگی و در بین محارم خود مجال جلوه‌گری را پیدا نکند طبیعی است مقاومت خواهد کرد. این مسئله مدنظر باید قرار گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: در مورد قرارگاه حجاب و عفاف نظیر همان بحث ابتدایی نوع همکاری قرارگاه با نهاد کار اجرایی نداریم و کار راهبردی و حمایتی است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در بحث معروف و منکر ما مراتبی از ترک معروف داریم و مراتبی از انجام منکر داریم که گاهی متوجه این موضوع نیستیم افزود: شاید یک نفر کار خوبی را ترک می‌کند یا منکری را انجام می‌دهد که در جریان آن نیست. گاهی جای خوب و بد در ذهن فرد عوض می‌شود و نگرش‌ها عوض شده است و این تغییر نگرش کار را سخت می‌کند که دوباره نظام ارزشی را برای آن اثبات کنیم.

وی با بیان اینکه مرحله پایانی که از همه بدتر است زمانی است که طرف فعال اجتماعی است و منکر را ترویج می‌کند و با معروف مخالفت می‌کند افزود: در بحث اینکه منکر و معروف جایش با هم عوض می‌شود باید دقت کنیم.

دژکام با بیان اینکه در بحث عفاف و حجاب در نهایت بحث تبلیغ و فضاسازی است که در این زمینه ما بسیار عقب هستیم، بیان کرد: عمدتاً تبلیغ است که فضای جامعه را به سمت دیگری می‌برد و مردم در رفتار شاید چنین نباشند که تبلیغات این فضا را دامن می‌زند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار