نماینده مردم شیراز اظهار داشت: وقتی قیمت ارز بالا می رود به تبع آن چون تولید ما وابسته به خارج است، قیمت کالای قابل صدور و کالای وارداتی و مواد اولیه هم افزایش پیدا می کند و تورم بالا می رود. وقتی تورم بالا می رود، عاملی برای افزایش قیمت ارز می شود و این دور تسلسل ایجاد می شود.
کد خبر: ۸۹۹۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰ 16 September 2020
به گزارش تابناک فارس: جعفر قادری با اشاره به نوسانات بازار سکه و ارز گفت: این واقعیتی است که ما از نظر اقتصادی به دلیل تحریم ها مشکل داریم و محدودیت هایی برای فروش نفت مان وجود دارد. فشارهای اقتصادی که وارد می شود، باعث می شود بخشی از نیازهای ارزی مان با محدودیت مواجه شود یعنی محدودیت عرضه ارز و افزایش تقاضا برای آن باعث شده است که ارز به یک کالای سرمایه ای برای حفظ قدرت خرید مردم تبدیل شود و همین امر قیمت ارز را افزایش می دهد.
 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی قیمت ارز بالا می رود به تبع آن چون تولید ما وابسته به خارج است، قیمت کالای قابل صدور و کالای وارداتی و مواد اولیه هم افزایش پیدا می کند و تورم بالا می رود. وقتی تورم بالا می رود، عاملی برای افزایش قیمت ارز می شود و این دور تسلسل ایجاد می شود.
 
وی ادامه داد: تا زمانی که ما بخش عمده ای از نیازهایمان را در داخل تامین نکنیم، وابستگی هایمان به خارج را قطع نکنیم و نتوانیم فعالیت های مولد در اقتصاد سازماندهی کنیم و بخش های غیر دولتی فعال نشوند، این مشکلات را داریم.
 
وی گفت: ما می خواهیم با مکانیسم دولتی کشور را اداره کنیم که این جواب نمی دهد. بایستی انگیزه و ظرفیت در داخل کشور ایجاد کنیم که بخش خصوصی پای کار بیاید و کالا تولید کنند. قیمت ارز جواب نمی دهد. ما باید انگیزه و ظرفیت را در داخل کشور ایجاد کنیم. قیمت ارز باید به گونه ای باشد که صادرات را بالا ببرد نه اینکه هزینه تمام شده محصولات را بالا ببرد.
 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در همه جای دنیا وقتی قیمت پول ملی شان کاهش می یابد، صادرات شان بیشتر می شود ولی برعکس در کشور ما صادرات کم می شود و از آن طرف هزینه های کالاهای تولیدی بالا می رود، ما باید به گونه ای رفتار کنیم که زنجیره تولید را تکمیل کنیم و در این رابطه مشوق های لازم ایجاد کنیم که وابستگی ما به خارج کم شود؛ تا وقتی این وابستگی را داریم، فشارهای خارجی می تواند برای ما ایجاد مشکل کند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار