بااین‌حال و با وجود آنکه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی برای قیمت طلا داشت، اما به نظر می‌رسد در سال پیش‌رو سال سختی در انتظار بسیاری از کسب‌وکارها و به‌تبع آن طلافروشان باشد.
کد خبر: ۸۵۶۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲ 30 May 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم: در پی رویدادهای اخیر، بازار زرگرهای شیراز که مرکز اصلی طلا و جواهر در این کلانشهر است و محلی برای خرید و فروش طلا و زیورآلات بوده، امروز دیگر هیاهوی سابق را ندارد.

هر بار که به این بازار پر زرق و برق می‌آمدم، مردم را در حال خرید می‌دیدم و سود سرشاری نیز نصیب طلافروشان می‌شد. اکنون ازدحام جمعیت دیده می‌شود اما نه اینکه خریدار باشند بلکه بیشتر فروشنده و برای تماشا به بازار آمده اند. فقط عده اندکی مانند زوج های جوان که برای خرید مراسم ازدواج به این بازار آمده‌اند، در مغازه‌ها دیده می‌شوند.

رکود بر بازار طلای شیراز باعث شده است در حال حاضر مشتری واقعی وجود نداشته باشد و طلافروشان در آستانه ورشکستگی قرار بگیرند. کاهش قدرت خرید مردم و افزایش ارزش جهانی طلا و نرخ دلار که بر قیمت طلا تاثیرگذار بوده، توان خرید مردم را تا میزان قابل توجهی کاهش داده است.

خبرنگار تسنیم با حضور در بازار طلای شیراز با یکی از فروشندگان طلا که در بازار زرگرها مشغول به کار است، به گفت‌وگو پرداخت.

محسن زارع یکی از فروشندگان طلا، در خصوص وضعیت بازار طلای شیراز اظهار کرد: وضعیت خرید و فروش طلا چندان مناسب نیست متاسفانه بیشتر معاملات ما خرید است تا فروش.

وی اذعان کرد که نوسانات قیمت طلا باعث شده که مردم جرأت نکنند خرید یا فروشی انجام دهند. زارع با اشاره به اینکه افزایش قیمت طلا به خصوص در سال جاری موجب شده تا قدرت خرید مردم به صفر برسد، بیان کرد: متاسفانه با این وضعیت و افزایش قیمت زوج های جوان توان خرید ندارند و حتی در خرید حلقه ازدواج دچار مشکل هستند.

این طلافروش در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص نرخ مالیات بر ارزش افزوده، گفت: مالیات و ارزش افزوده ای را که فروشندگان باید پرداخت کنند، یکی از مهمترین علل رکود در بازار طلا است که به طور ناعادلانه گرفته می شود و باعث افت بازار شده است.

 

زارع با بیان اینکه طلا‌فروشان این روز‌ها به دلیل نوسانات شدید قیمت طلا با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، انتقاد کرد: متاسفانه خرید و فروش طلا در سایت‌های اینترنتی مثل دیوار حسابی رونق گرفته است و تب آن بسیار داغ است و طلافروشان با این موضوع تاثیر زیادی در کاسبی طلافروشان گذاشته است.

وی گفت: متأسفانه در این بین برخی سودجویان نیز از این فرصت سوء‌استفاده کرده‌اند و می‌کوشند به واسطه این سایت‌ها عملیات خرید و فروش را انجام دهند که مردم باید در این خصوص بسیار هوشیار باشند.

در ادامه به سراغ یک زوج جوان رفتم و اظهار داشتندکه قیمت‌ها طوری است که فقط باید از دور نگاه کرد و فروشندگان اجرت زیادی از مشتریان می‌گیرند و یک جوان برای خرید تنها یک گرم طلا باید حقوق یکماه خود را خرج کند.

طلافروشان شیراز درآستانه ورشکستگی

محمدحسین مستغنی رئیس اتحادیه طلا و جواهر فروشان شیراز در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به نوسانات بازار طلا و ورشکستگی برخی طلافروشان شیراز، اظهار داشت: مسئله ورشکستگی به دلیل نوسانات شدید به‌وجود می آید و به این دلیل است که همه شغل‌ها نمی‌توانند تورم را از سود جدا کنند و تنها شغلی که می‌تواند این کار را انجام دهد، صنف طلافروشی است.

وی افزود: تمامی شغل‌ها در وهله اول خرید می‌کنند و بعد می‌فروشند اما صنف طلافروشی اول باید کالا را بفروشد، اگر توانست کمتر از آن قیمتی که فروخته، در واقع سود کرده است.

مستغنی با اشاره به تمامی اعیاد در ماه‌های رجب و شعبان و عیدنوروز که به عنوان پیک کاری برای فروش طلا در ایام سال است، گفت: متاسفانه امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا از اسفندماه شاهد تعطیلی صنف طلاوشان تا پس از عید نوروز بودیم و پیک کاری اصلی خود را از دست دادیم و پس از آن هم در ماه رمضان با افت تقاضا همراه بودیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با بیان اینکه نوسانات زیاد در بازار طلا سبب شده که در بسیارى از مواقع با سردرگمى مواجه شویم، ادامه داد: در شرایط فعلى فعالیت براى تمام صنوف سخت و کسب و کار بسیار ضعیف شده است و این روند صنف را به نابودی می‌کشد.

عدم حمایت سیستم‌های دولتی از صنف طلافروشان

وی با بیان اینکه طلا یک سرمایه مردمی است و سرمایه‌گذاری بر آن بیشتر مربوط به قشر ضعیف و متوسط جامعه است، ادامه داد: در حال حاضر فروشنده (80 درصد) در بازار بیشتر از خریدار است و با توجه به تعطیلى کسب‌و‌کار‌ها و افزایش نیاز به نقدینگی، مردم براى جبران کاهش درآمدشان به سمت فروش طلا رفته‌اند.

مستغنی تصریح کرد: بازار سرمایه (طلا، سهام) ریسک است و بازار طلا سود و زیان است و نوسانات شدید بیشتر به دلیل مسائل سیاسی است نه اقتصادی.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه، گفت: در پویش همدلی که در ایام کرونا به‌وجود آمد، مالکان و صاحبان مغازه (پاساژسعید و خورشید) در شیراز اجاره بهاء خود را به صاحبان مغازه بخشیدند.

مستغنی، مسایل مربوط به مالیات و اظهارنامه های مالیاتی، عدم توان پرداخت اجاره‌های سنگین توسط واحدهای استیجاری به علت نداشتن درآمد، وجود طلای امانی دست همکاران صنفی و عدم تسویه حساب‌های پایان سال، و چک های بانکی دست فعالان این صنف با وجود باز بودن بانک‌ها که عملا به پول تبدیل نشده را از مشکلات مهم این صنف در موقعیت کرونایی فعلی برشمرد.

وی با انتقاد از عدم حمایت سیستم‌های دولتی از این صنف، تصریح کرد: با دستور ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی اصناف، سازمان امور مالیاتی شرایط را که درک نمیکنند، هیچ! بلکه باعث تنش هم می‌شوند و متاسفانه هیچ گاه حمایت و عدالت مالیاتی برقرار نشده است.

مستغنی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی هیچ‌گاه بر اساس فروش و عملکرد سالیانه از صنف و صنعت طلا و جواهر مالیات بر ارزش افزوده نمی‌گیرد و همیشه بر اساس ظن و گمان و تشخیص بوده است که به همین دلیل بیشتر پیشکسوتان این صنف شغل خود را کنار گذاشتند.

ابتلای دو طلافروش شیرازی به کرونا

وی از ابتلای دو نفر از طلافروشان شیراز به بیماری کرونا خبر داد و گفت: تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مغازه‌ها و واحدهای صنفی طلافروشی رعایت می‌شود.

 بااین‌حال و باوجودآنکه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی برای قیمت طلا داشت، اما به نظر می‌رسد در سال پیش‌رو سال سختی در انتظار بسیاری از کسب‌وکارها و به‌تبع آن طلافروشان باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار