مسئول مرکز نجوم رصدخانه حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) در شیراز اعلام کرد که گروه‌های استهلال در رصدخانه این حرم مطهر خبر داد.
کد خبر: ۸۵۳۶۸۳
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲ 23 May 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: محمدرضا اسفندی گفت: امسال به دلیل شیوع بیماری کووید۱۹، شرایط برای اعزام گروه‌های استهلال ماه شوال در استان فارس فراهم نشد، لذا این گروه‌ها در محل رصد خانه این آستان مقدس مستقر شده‌اند و گزارش رؤیت شدن یا نشدن مه را به دفتر استهلال مقام معظم رهبری اعلام خواهند کرد.

او با بیان اینکه رؤیت هلال هر کدام از ماه‌های قمری شرایط خاص خود را دارد، گفت: به عنوان مثال؛ هلال آغاز ماه رمضان امسال بسیار ساده و بدون نیاز به تلسکوپ و ابزارهای نجومی قابل رؤیت بود اما برای رؤیت هلال ماه شوال چنین شرایطی وجود ندارد و رؤیت آن با ابزارهای نجومی امکان پذیر خواهد بود.

اسفندی با تاکید بر اینکه رؤیت هلال ماه شوال به هیچ عنوان با چشم غیرمسلح قبل رؤیت نخواهد بود، افزود: اگرچه هلال این ماه بسیار جذابیت دارد اما ممکن است بسیاری از کسانی به کار رؤیت هلال ماه علاقه دارند و این کار انجام می‌دهند، کار سختی در پیش داشته باشند.

مسئول مرکز نجوم رصدخانه حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) بیان کرد: هلال ماه شوال از لحظه غروب خورشید تا غروب خود هلال به طول می‌انجامد و در یک بازه زمانی ۴۵ دققیه‎ای در افق تحت عنوان “مکث ماه “باقی می‌ماند و در این بازه زمانی باید هلال را شکار کرد.

اسفندی با بیان اینکه هلال ماه در افق شیراز هنگام غروب خورشید، ارتفاع کمی خواهد داشت و این خود کار را سخت تر خواهد کرد، افزود: اگر افقی صاف و عاری از گرد و غبار داشته باشیم با تلسکوپ و ابزارآلات نجومی قابل رؤیت خواهد بود.

او یادآور شد: نتیجه همه گروههای رصد هلال ماه سوال به دفتر استهلال ماه مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار