مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از هجوم سنگین و بی سابقه ملخ صحرایی به مزارع و باغ‌های این شهرستان خبر داد و گفت: در دو دهستان هنگام و زاخرویه از بخش مرکزی این شهرستان عملیات مبارزه به سرعت در حال انجام است.
کد خبر: ۸۵۳۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱ 23 May 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: مهدی همتی با اشاره به ریزش متعدد دسته‌های بزرگ ملخ صحرایی از سی و یکم اردیبهشت ماه، اظهار کرد: عملیات مبارزه با “موج جدید” ملخ صحرایی تا کنون در بیش از ۳۵۰ هکتار از مناطق آلوده با مشارکت کشاورزان و باغداران انجام شده است.

او با تاکید بر وسعت اراضی در معرض خطر تصریح کرد: نزدیک به ۱۵۰ نفر از بهره برداران با دریافت بیش از ۲۸۰ لیتر سم به وسیله ادوات و سمپاش‌های شخصی مبارزه را انجام داده اند که با توجه به مسائل فنی در این حوزه احتمال نیاز به سمپاشی دوباره نیز وجود دارد.

همتی با بیان اینکه ملخ‌های ریزش کرده بال دار و نا بالغ هستند، ابراز کرد: این ملخ‌ها برای رشد و بلوغ نیاز غذایی بالایی دارند و به شدت گرسنه بوده از این رو هیچ محصول کشاورزی از تعرض و خطر آن مصون نیست.

به گفته او،گروه زیادی از محصولات زراعی مانند گوجه فرنگی، بادمجان، آفتاب گردان و محصولات باغی مانند نحیلات و انواع مرکبات در مناطق مذکور در معرض آسیب هستند که تا کنون با سرعت العمل اکیپ‌های جهاد کشاورزی و باغداران منطقه خسارت به حداقل مقدار ممکن رسیده است.

همتی ضمن تقدیر از همکاران درگیر مبارزه با ملخ صحرایی اعلام کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی، باغ‌ها و مزارع به منظور ردیابی ملخ صحرایی در این شهرستان پایش شده که در ۶۶۷ هکتار مبارزه شیمیایی انجام گرفته است.

او عنوان کرد: برای سطوح سمپاشی شده بیش از ۷۸۰ لیتر سم به صورت کاملا رایگان تهیه و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است که با توجه به وضعیت موجود سموم مورد نیاز افزایش خواهد یافت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین افزود: کشاورزان و باغداران نسبت به بازدید مزارع و باغ‌های خود به شکل مستمر اقدام کنند همچنین به منظوره مبارزه، سمپاش‌های خود را آماده به کار داشته باشند.

عموم مردم در صورت مشاهده دستجات ملخ صحرایی با شماره ۱۵۰۴ تماس گرفته یا به نزدیک‌ترین مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار