معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: وجود سم آفلاتوکسین در شیر و محصولات لبنی این استان شایعه است و عموم جامعه می توانند با خیالی آسوده نسبت به خرید و مصرف این محصولات اقدام کنند.
کد خبر: ۸۱۵۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵ 19 January 2020

تابناک فارس به نقل ازایسنا:سیدعبدالله جزایری یکشنبه 29 دیماه در جمع خبرنگاران گفت با اشاره به ادعای کارشناس میهمان برنامه صبح بخیر ایران مبنی بر آلودگی شیر خام به سم آفلاتوکسین، خاطرنشان کرد: این ادعا پایه علمی ندارد.

وی با بیان اینکه هرگونه اظهار نظر در خصوص موضوعات مربوط به سلامت مواد غذایی از حساسیت بالا در زمینه امنیت غذایی برخوردار است و امکان تحت الشعاع قراردادن تولیدات دامی کشور را دارد، افزود: این اظهار نظرها باید مبانی علمی و مستندات لازم برخوردار باشد و در نهایت به تایید مراجع ذی صلاح علمی و متولیان قانونی مربوطه رسانیده شود که متاسفانه این امر در تولید برنامه صبح بخیر ایران رعایت نشده است.

جزایری گفت: نظارت بر بهداشت تولید شیرخام در واحد های گاوداری از تامین نهاده های دامی، عملیات پیشگیری، بهداشت و درمان دام و نیز شیردوشی تحت نظارت دقیق کارشناسان فنی دامپروری و دامپزشکی آغاز می شود.

معاون جهادکشاورزی فارس افزود: حمل و نقل و تجمع شیر در مراکز جمع آوری تحت نظر کارشناسان زبده و با استفاده از تجهیزات پیشرفته آنالیز شیرخام انجام می شود.

جزایری ادامه داد: نهایتا" در کارخانه های شیر و فرآورده های لبنی در زمان تحویل گرفتن شیرخام، کیفیت اعم از بارمیکربی و سموم موجود در شیر خام بررسی شده و در زمان فرآوری آن استانداردها و پروتکل های بهداشتی کشوری و جهانی به منظور مصرف داخلی و صادرات محصولات به کشورهای منطقه و جهان انجام می‌شود.

جزایری تاکید کرد: اظهارات بی پایه و غیر مستدل علمی در شرایط خاص کنونی کشور چه به صورت عامدانه یا سهوی به نفع تولیدکنندگان شیر و محصولات لبنی و مصرف کنندگان نیست.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار