نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان مجدد این نکته که هفتم آبان چند سالی است که به یک دغدغه در فارس تبدیل شده و نگاه امنیتی را درگیر کرده، در حالی که یک ریشه فرهنگی دارد و باید با راهکار فرهنگی به آن پرداخته شود.
کد خبر: ۷۸۷۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴ 09 October 2019

تابناک فارس به نقل از ایسنا:آیت‌الله لطف‌الله چهارشنبه ١٧ مهر در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، به مسائلی در کشور و به ویژه در استان فارس در حوزه هویت ملی اشاره کرد که امروز به یکی دغدغه ملی بدل شده است و افزود: یکی از این موضوعات مسئله هفتم آبان است که فارس بیش از نقاط دیگر کشور با آن درگیر است.

او با بیان مجدد این نکته که هفتم آبان چند سالی است که به یک دغدغه در فارس تبدیل شده و نگاه امنیتی را درگیر کرده، در حالی که یک ریشه فرهنگی دارد و باید با راهکار فرهنگی به آن پرداخته شود.

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: فارس با سابقه طولانی از نظر تمدنی با کثرت واقعی در بین فرهنگ‌های پیش و از اسلام مواجه است. از نظر محورهای تاریخی و باستانی، محورهای هخامنشی و اسلامی داریم و پیروان این نگاهها در فارس حضور دارند و زندگی می‌کنند.

آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: نگاه انحصارگرایانه به این مسائل موجب می‌شود که هر یک از گرایش‌های فرهنگی نسبت به دیدگاه خود آنقدر متعصب شوند که تقابل شدیدی بین آنها ایجاد شود.

وی با بیان اینکه یک مدلی تحت عنوان کثرت گرایانه غیر فروکاهشی پیشنهاد کرده‌ایم، گفت: پس از اسلام مجال بازگشت به ادیان دیگر وجود ندارد و در عرض دین اسلام، نمی‌توان به ادیان دیگر مانند گذشته نگریست اما نسبت به ادیان پیش از اسلام نمی‌توان بی احترامی کرد.

امام جمعه شیراز تاکید کرد که این مدل نباید تحت تاثیر جریان سازی سیاسی قرار گیرد.

آیت‌الله دژکام گفت: هر ساله با حاکمیت رویکرد امنیتی پیش از آبان ماه مواجه می‌شویم، چرا که کار فرهنگی نکرده‌ایم و درصدد کنترل موضوع بر آمده‌ایم.

 در شورای فرهنگ عمومی فارس تفاهم‌نامه همکاری در حوزه فرهنگ بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری فارس امضا شد.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار