کشوری که محیط زیستش نابود شود چگونه می‌تواند به توسعه برسد و اکنون بهره‌برداری از این معدن گچ و پراکندگی گرد گچ موجب ناامیدی اهالی این منطقه شده است.
کد خبر: ۷۵۴۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶ 16 June 2019

تابناک فارس به نقل از فارس:پیگیری بهره‌برداری از معدن گچ در جنگل‌های دشت برم کازرون، درخواستی است که ساکنان روستای گاوکشک از خبرگزاری فارس داشتند که با ثبت این سوژه در فارس من بیش از 170 نفر از آن حمایت کردند.

مردم در این درخواست نوشتند: «بهره‌برداری از معدن گچ در منطقه دشت برم که در زیرمجموعه زیست کره و کنوانسیون رامسر قرار دارد به جنگل و درختان منطقه آسیب می‌رساند.»

در این زمینه یک فعال محیط زیست می‌گوید: بهره‌برداری و آسیب رسیدن به دشت برم در حالی به انجام می‌رسد که منطقه مورد نظر جزء کنوانسیون رامسر است و در سال 82 هیات وزیران نیز تحت پوشش این کنوانسیون بودن را برای این جنگل تایید کرده است.

شیرعلی الله‌وردی اضافه می‌کند: پیش از این نیز وزارت صنعت و معدن بهره‌برداری و گودبرداری از این معدن را به دلیل اینکه جزء منطقه حفاظتی زیست‌کره است ممنوع کرده بود.

جنگلی در مجاورت روستا

وی با تاکید بر موقعیت مکانی جنگل دشت برم اظهار می‌کند: این جنگل در مجاورت روستا گاوکشک در حوالی کازرون قرار دارد و محافظت از آن برای روستاییان این منطقه بسیار حایز اهمیت است.

 

 

الله‌وردی می‌افزاید: 3 سال قبل با نامه خانم ابتکار، بهره‌برداری از معدن گچ در این منطقه به طور کامل متوقف و خیال مردم راحت شد اما در یک مقطع دیگر از آغاز مجدد کار در معدن مطلع شدیم.

این فعال محیط زیست با اشاره به تعهدی که در آن زمان از بهره‌بردار دریافت شد، عنوان می‌کند: 6 سال قبل این سرمایه‌گذار با دادن تعهد محضری مجوز برای 3 سال بهره‌برداری را دریافت کرد اما پس از یک وقفه 3 ساله در قالب دیگری از تهران برای شروع بهره‌برداری مجوز اخذ کرده است.

الله‌وردی با درخواست از رسیدگی مسوولان به وضعیت ایجاد شده، اظهار اظهار می‌کند: برای اینکه در یک منطقه زیست محیطی در فارس مجوز صادر شود، مسوولان استان خودمان باید صلاحیت آن را بررسی کنند زیرا به شرایط و اهمیت مناطق محیط زیستی اشراف بهتری دارند.

وی ادامه می‌دهد: از استاندار فارس، منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره کل حفاظت محیط زیست استان و ... تقاضا داریم که این وضعیت را به طور جدی مورد بررسی قرار بدهند.

الله‌وردی با اشاره به طوماری که ساکنان منطقه گاوکشک برای حمایت از توقف بهره‌برداری از معدن نامبرده امضا کرده‌اند، می‌گوید: بیش از 700 نفر در حمایت از توقف کار در معدن گچ در دشت برم ارژن استشهاد و حمایت خود را امضا و اعلام کرده‌اند.

 

محیط زیست و توسعه

این فعالی محیط زیستی معتقد است: کشوری که محیط زیستش نابود شود چگونه می‌تواند به توسعه برسد و اکنون بهره‌برداری از این معدن گچ و پراکندگی گرد گچ موجب ناامیدی اهالی این منطقه شده است.

الله‌وردی می‌افزاید: برای اینکه گرد گچ در روز مشخص نباشد، بهره‌بردار از غروب تا صبح به کوبیدن گچ و بهره‌برداری می‌پردازد.

وی که پیش از این عضو شورای گاوکشک بوده است، اظهار می‌کند: یک هفته پیش از نوروز چوپانان روستا از کار کردن بیل مکانیکی در معدن خبر داددن و در پیگیری‌ها متوجه شدیم که مجددا 4 سال برای این سرمایه‌گذار مجوز از تهران صادر شده است.

 

 

الله‌وردی ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه یونسکو به مناطق تحت پوشش زیست‌کره بودجه اختصاص می‌دهد ساکنان روستا تمایل ندارند که با جهانی شدن وضعیت پیش‌آمده این بودجه قطع شود.

وی تاکید می‌کند: اما از مسوولان استانی تقاضا داریم که با جدیت وضعیت را دنبال کنند و از فعالان و گروه‌های محیط زیستی نیز درخواست حمایت داریم.

بهره‌برداری بدون مجوز و تخلف

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به نظارت بر بهره‌برداری از معادن اعلام می‌کند: با بهره‌بردارانی که بدون مجوز اقدام به فعالیت در معادن استان کنند برخورد قانونی می‌شود.

سعید محمودی ادامه می‌دهد: بهره‌برداری و حفاظت 2 پیامد توام هستند اما در بهره‌برداری از معادن، سرمایه‌گذاران موظفند تا کمترین تخریب ممکن را در منطقه داشته باشند.

وی با تاکید بر بهره‌برداری از معدن گچ دشت برم در مجاورت روستا گاوکشک می‌گوید: مجوز اخیر از تهران صادر شده است و در حال حاضر در تفویض اختیارات استان نیست.

محمودی می‌افزاید: بهره‌بردار پیش از این به علت تخلف برای بهره‌برداری از منطقه‌ای خارج از مجوز خود مورد پیگیری قانونی قرار گرفت و جریمه شد اما اکنون مجوز برای وی در همان منطقه از پیش تععین شده مجددا صادر شده است.

برچسب ها: معدن ، محیط زیست برم ، جنگل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار