پس از اینکه عده‌ای خودسر به بهانه بدشگون بودن طاووس میدان دروازه قرآن شیراز آن‌را شبانه به آتش کشیدند و پیش از آن طراحی این طاووس که سال‌ها در ورودی این شهر به نمادی زیبا تبدیل شده بود واکنش‌ها را به دنبال داشت، اینک با فاصله‌ای کوتاه بار دیگر نگاه‌های نقادانه به اثری تجسمی جلب شده که می‌توانست به دقت ساخته و در دید همگان قرار گیرد.
کد خبر: ۷۵۴۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷ 15 June 2019

تابناک فارس به نقل از مهر:نمادی از سعدی پس از نصب در خاستگاه این شاعر، افزون بر اینکه واکنش‌های مردمی را در فضای مجازی در پی داشت، اکنون واکنش‌ها به رسانه‌های رسمی کشیده شده و به فاصله یک روز با افزایش انتقادات از کیفیت این نماد از محل جمع آوری شد.

از روز گذشته که تصاویر این المان شهری در فضای مجازی منتشر شد، منتقدان شبیه نبودن تصویر سعدی را با آنچه پیشتر از وی در اذهان عمومی حک شده بود دور دانسته و آن را نمادی زشت توصیف کردند که نیاز به دقت بیشتری در طراحی آن انتظار می‌رفت.

این دومین باری است که طی ماه‌های گذشته در خصوص المان‌های شهری شیراز جنجال بر انگیز شده و واکنش مردم و کاربران فضای مجازی را در پی داشته است.

از طاووس تا نقش برجسته بدترکیب

پس از اینکه عده‌ای خودسر به بهانه بدشگون بودن طاووس میدان دروازه قرآن شیراز آن‌را شبانه به آتش کشیدند و پیش از آن طراحی این طاووس که سال‌ها در ورودی این شهر به نمادی زیبا تبدیل شده بود واکنش‌ها را به دنبال داشت، اینک با فاصله‌ای کوتاه بار دیگر نگاه‌های نقادانه به اثری تجسمی جلب شده که می‌توانست به دقت ساخته و در دید همگان قرار گیرد.

پس از اینکه واکنش‌ها به نقش برجسته سعدی بالا گرفت، جمعه شب این اثر توسط شهرداری منطقه از محل نصب برداشته شد.

اکنون این پرسش مطرح است که هزینه‌های ساخت و نصب این نمادها که توسط هنرمندانی گاه شناخته نشده بر روی شهر گذاشته می‌شود چگونه جبران خواهد شد؟

بدین خاطر در پیوند با این موضوع یک هنرمند مطرح مجسمه ساز و نقاش که سردیس کریم خان زند هم توسط وی در مجموعه زندیه قرار گرفته پیرامون این موضوع  می‌گوید: خوشبختانه با پیگیری های مردمی و هنرمندان این نقش برجسته به فاصله کوتاهی پس از نصب به خاطر عدم کارشناسی لازم در طراحی و ساخت جمع شد.

عدم توجه به نظرات کارشناسی هنرمندان مطرح

علی قصرالدشتی با بیان اینکه نقش برجسته سعدی اثری ساخته شده توسط یکی از مجسمه سازان تحصیل کرده است، گفت: متأسفانه سازمان زیباسازی شهرداری بدون در نظر گرفتن توانایی وی اقدام به سفارش اثر داده و بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسی این نقش برجسته را نصب کردند.

وی با اعلام اینکه سازنده اثر به شکل مدرن اقدام به مجسمه سازی می‌کند، می‌افزاید: بانویی که این اثر را ساخته بر اساس اثری کلاسیک اقدام به ساخت این نقش برجسته کرده است و در صورتی که اجرای اثر بسیار ضعیف، بد و دم دستی است که طراحی آن هم خوب نبوده است.

این کارشناس سازمان زیباسازی شهرداری شیراز از عدم اطلاع درخصوص سفارش و طراحی این نقش برجسته خبر داده و می‌گوید: پیش از هر اقدامی از کارشناسان هنری خواسته نشد که آیا این فرد توانایی اجرای کاری کلاسیک دارد یا نه؟

نمی‌گذاریم هزینه‌ای بابت این اثر به مجسمه ساز پرداخت شود

وی در عین حال از عدم پرداخت هزینه‌های ساخت نقش برجسته سعدی به این شخص خبر داده و می‌افزاید: ما هم نمی‌گذاریم هزینه‌ای بابت این اثر به مجسمه ساز پرداخت شود.

قصرالدشتی روند نصب المانهای شهری را اینگونه دانست که معمولاً باید توسط گروه کارشناسی سازمان زیباسازی ابتدا نظرات جمع آوری شود سپس سفارش داده شود، اما ظاهراً این اثر چند سال پیش مورد تأیید قرار گرفته بوده و مسلماً به خاطر واکنش درست همشهریان شیرازی این اثر جمع شد.

 نقش برجسته سعدی روبه روی باغ دلگشا که در ابتدای بلوار منتهی به آرامگاه سعدی قرار دارد به شکل یک کتاب که روی آن نقشی از شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی قرار گرفته بود، توسط شهرداری از محل نصب برداشته شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار