افراد دارای آلرژی، مجهز به دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد بی ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند.
کد خبر: ۷۳۵۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷ 17 April 2019

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران:سهیلا کشاورز مسئول واحد مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب، آلرژی یا حساسیت را واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون تعریف کرد و گفت: افراد دارای آلرژی مجهز به دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد بی ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند.

وی افزود: درمان هر آلرژی با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می‌تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی‌ها داشته باشد؛ ابتدا باید ماده حساسیت زا شناسایی، سپس نسبت به درمان آن اقدام کرد.

سهیلا کشاورز فرا رسیدن بهار و اوج زیبایی‌های چشم نواز طبیعت را در افرادی که گرفتار حساسیت و آلرژی فصلی هستند ناخوشایند دانست و ادامه داد: با رسیدن فصل بهار، در این افراد نشانه‌هایی همچون عطسه‌های متوالی و شدید، آبریزش بینی به همراه اشک و گرفتگی صدا بروز می‌کند و به نحوی آزاردهنده است که دیگر علاقه‌ای به گشت و گذار در طبیعت را ندارند.

وی، مواد حساسیت زا یا آلرژن را باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در انسان بیان کرد و گفت: سیستم ایمنی بدن برخی افراد، این گونه مواد را به عنوان یک جسم خارجی و خطرناک شناسایی می‌کند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

این مسئول واحد بیماری‌های واگیر، متداول‌ترین آلرژن‌ها یا موادی که باعث بروز حساسیت می‌شوند را برخی مواد شیمیایی مانند شوینده ها، گیاهان و گرده گل ها، برخی داروها، بعضی از مواد غذایی، مو و پشم حیوانات، گرد و غبار، مواد معطر، دود سیگار، برخی مواد آرایشی، بدلی جات و یا عوامل فیزیکی مانند سرما، گرما و نور عنوان کرد.

وی، بهترین راه برای مهار آلرژی را پرهیز از آلرژن‌ها یا همان عوامل حساسیت زا ذکر کرد و ادامه داد: گرچه پرهیز از تماس با مواد حساسیت زا دشوار است، اما با روش‌هایی می‌توان تا حدودی واکنش‌های آلرژیک را کنترل کرد.

کشاورز، کاهش واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد حساسیت زا را با بررسی شدت بیماری و دارو درمانی بر عهده پزشک دانست و ادامه داد: سعی کنید رطوبت محیط خانه و محل کار خود را با استفاده از یک دستگاه بخور به ویژه در شب افزایش دهید، زیرا استفاده از دستگاه بخور در هنگام شب علاوه بر ایجاد خواب راحت‌تر موجب تنفس بهتر نیز می‌شود.

وی، همچنین به افرادی که به گرده گیاهان آلرژی دارند، توصیه کرد: بستن پنجره‌ها و پرهیز از فضای باز به ویژه در هنگام صبح و شب و استفاده از ماسک و عینک آفتابی در طول روز، در کاهش ابتلا با آلرژن‌ها کمک زیادی می‌کند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار