یکی از شناخته‌ شده‌ترین غذاهای عید سبزی پلو با ماهی است. دلیل انتخاب این غذا به خاطر فسفر ماهی بوده و باعث می‌شود که فرد در سال جدید تصمیم‌های بهتری بگیرد و فعال‌تر شود. سبزی پلو هم به دلیل استفاده از سبزی‌های بهار انتخاب شده.
کد خبر: ۷۲۴۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹ 12 March 2019

ایرانی‌ها عقیده داشتند که سبزی‌های اولین ماه از فصل بهار خاصیت زیادی دارند. معمولا در شمال و جنوب ایران سبزی پلو را با ماهی شکم پر تدارک می‌بینند و در بعضی مناطق کشور هم این غذا را با گوشت تهیه می‌کنند.

 

کوکو سبزی، ساده اما خوشمزه

کوکو سبزی

دلیل انتخاب کوکوسبزی به خاطر در دسترس نبودن ماهی برای همه مردم و قدرت خرید پایین خانواده‌ها بوده. به همین دلیل سبزی کوکو را جایگزین ماهی می‌کردند و برای جبران شدن فسفر به آن زرشک و گردو اضافه می‌کردند. یک نکته جالب دیگر هم اینکه مردم عقیده داشتند که با خوردن کوکو سبزی در سال جدید به سوال کو؟ کو؟ دچار نمی‌شوند. اهمیت این غذا تا به آن‌جا بود که گاهی در سفره هفت سین هم آن‌ را قرار می‌دادند.

 

رشته پلو غذایی محبوب بعضی شهرهای ایران

رشته پلو

در برخی شهرهای ایران مثل؛ کرمانشاه، اراک، تهران و آذربایجان این غذا را شب عید درست می‌کردند. دو عقیده درباره این غذا وجود داشت؛ یکی در دست داشتن سررشته کارها در سال جدید و دیگری طولانی شدن عمر مانند رشته‌ این غذای لذیذ. رشته پلو یک غذای مجلسی محسوب می‌شود که با ترکیب رشته، برنج، کشمش، گوشت و خرما تهیه می‌شود. البته می‌توان این غذا را بدون گوشت هم تهیه کرد. در این صورت باید آن را با پیاز داغ و ادویه طعم دار کرد.

 

دلمه برگ مو پیشنهاد آذربایجانی‌ها برای شب عید

اما غیر از این غذاهای مرسوم، هر شهر غذاهای مرسوم مخصوص به خودش را برای شب عید دارد. مثلا در آذربایجان دلمه در انواع مختلف پخته می‌شود. البته پخت دلمه برگ مو بیشتر متداول است. بعضی مردم معتقد بودند که با خوردن این غذاها می‌توان به تمام آرزوها در سال جدید رسید. این غذا با برنج، پیاز، لپه، سرکه، سبزی دلمه، گوشت چرخ کرده و ادویه‌های مختلف درست می‌شود و در آخر در برگ دلمه پیچیده می‌شود.

 

کوفته محلی غذای مرسوم چهارمحال و بختیاری

در چهارمحال و بختیاری معمولا شب عید، خانواده‌ها کوفته محلی می‌خوردند. غذایی که از سبزیجات و آلوهای محلی، برنج، گوشت گوساله و کمی رب قرمز برای آبدار کردن آن تهیه می‌شود. البته این غذا در کرمانشاه هم طرفداران مخصوص به خودش را دارد.

 

کلم پلو و دم پختک غذاهای مخصوص شیرازی‌ها

کلم پلو و دم پختک غذاهای ویژه شیرازی‌ها برای شب عید است. غذایی که نه تنها در شیراز که در کل ایران محبوبیت زیادی دارد. برای تهیه این غذا از برنج، گوشت چرخ کرده، کلم، سبزی‌های معطر، پیاز داغ، آرد نخودچی، پودر لیمو عمانی و ادویه استفاده می‌شود. البته طرز تهیه کلم پلو در نقاط مختلف ایران متفاوت است؛ مثلا در نقاط مختلف ایران کلم پلو را با کلم پیچ یا کلم برگ تهیه می‌کنند اما در شیراز این غذا را با کلم قمری درست می‌کنند. برای تهیه دم پختک شیرازی هم به برنج، گوشت گوسفند یا گوساله، پیاز، کلم برگ، هویج، عدس، سبزی‌های معطر و لوبیای چشم بلبلی نیاز دارید.

 

قورمه سبزی غذای همیشه محبوب

قورمه سبزی

یکی از غذاهای همیشه محبوب ایرانی‌ها که اتفاقا در شب عید نوروز هم طبخ می‌شود؛ قورمه سبزی است. البته این غذا را بیشتر در نقاط کوهستانی ایران تهیه می‌کنند. لازم به گفتن نیست که این غذای خوشمزه با سبزی‌ قورمه، لیمو عمانی، گوشت و لوبیا قرمز تهیه می‌شود. البته به خودتان سخت نگیرید، در حال حاضر و با گرانی گوشت می‌توانید از مرغ هم استفاده کنید. بسیاری از مردم در گذشته معتقد بودند که با خوردن قورمه سبزی در شب عید نوروز سال سبز و پربرکتی خواهند داشت.

 

کوفته و آش اماج پیشنهاد شب عید همدانی‌ها

همدانی‌ها برای شب عید کوفته درست می‌کردند. این کوفته با گوشت گوسفند، نخود، لپه، تخم‌مرغ، انواع ادویه، آرد نخودچی و پیاز تهیه می‌شود و داخلش را پر از آلو، گردو، تخم مرغ آب پز و پیاز سرخ شده می‌کردند. ترفند مهم برای تهیه کوفته همدانی ورز دادن زیاد است. نکته‌ای که اگر یادتان برود، کوفته‌هایتان وا می‌رود. روی این غذا هم آبگوشت می‌ریختند و با ترشی آن را میل می‌کردند. البته در همدان آش اماج نیز تهیه می‌شود. آشی که مواد لازم آن سبزی آش، سیر، پیاز داغ، عدس، لوبیا چشم بلبلی، تخم مرغ، ادویه و اماج است. اگر طرفدار آش‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنیم به جای کوفته این آش را برای اولین بار امتحان کنید.

 

ترش تره غذای مخصوص گیلانی‌ها

یکی از غذاهای محبوب گیلانی‌ها برای شب عید ترش تره است. این غذا شباهت بسیار زیادی به آش دارد با این تفاوت که در آخر کار به آن تخم مرغ هم اضافه می‌کنند. برای تهیه این غذا نیاز به سیر، سبزی‌های سنتی گیلان (خالواش)، سبزی ترکیبی از اسفناج، گیشنیز، برگ چغندر، تره، جعفری، شوید، نعنا، برنج و آب نارنج دارید. البته در فصل آلوچه در این غذا از آلوچه‌های ترش جنگلی استفاده می‌شود. از محسنات این غذا گیاهی بودن آن است که برای گیاهخواران یک غذای کامل محسوب می‌شود.

 

قزوینی‌ها و پیشنهاد قیمه نثار

این غذا که در قزوین بسیار محبوب است، معمولا در شب عید یا برای پذیرایی از مهمانان تهیه می‌شود. برای تهیه این غذا همان طور که از اسم آن پیداست به گوشت گوساله قیمه شده، زرشک، خلال بادام، برنج، زعفران، خلال پسته، رب گوجه، پیاز، گلاب یا هل و عرق دارچین نیاز دارید. معمولا این خورشت قیمه را در لابه لای برنج می‌ریزند و روی آن را با خلال پسته و بادام تزئین می‌کنند.

 

خورشت خلال کرمانشاه

خورش خلال

خورشت خلال همان طور که از اسم آن پیداست با خلال بادام تهیه می‌شود. تهیه این غذا بسیار راحت است به خصوص برای کسانی که در پخت قیمه استاد هستند. چون خورشت خلال درست مثل قیمه آماده می‌شود با این تفاوت که به جای سیب زمینی باید به آن خلال بادام اضافه کنید و نباید خیلی آبدارش کنید. در این خورشت داشتن لعاب حرف اول را می‌زند. برای تهیه این خورشت خوشمزه کرمانشاهی به گوشت گوساله، زرشک سیاه، لیمو عمانی، پیاز، ادویه، زعفران و خلال بادام احتیاج دارید.

 

آجیل پلو غذای گران قیمت این روزها

معمولا آجیل پلو را در شب چهارشنبه سوری می‌خوردند. برای تهیه این غذا به انواع و اقسام آجیل مثل؛ بادام هندی، گردو، فندق، پسته، کشمش، کره، پیاز سرخ شده زعفران، گوشت یا مرغ و برنج نیاز دارید. آجیل پلو یکی از غذاهای مجلسی و بسیار مقوی شب عید محسوب می‌شود که البته در حال حاضر درست کردن آن چیزی مثل محال است. از دیگر غذاهای این شب مرصع پلو است. غذایی که با مرغ، پیاز، زعفران، مغز گردو، خلال؛ پسته، گردو و پوست پرتقال، کشمش، زرشک، زردچوبه و شکر تهیه می‌شود. در هر حال آنچه پیداست غذاهای شب چهارشنبه سوری معمولا بسیار رنگارنگ و شیرین هستند.

 

شش انداز غذایی با اسم جالب و طرز پخت متفاوت

شش انداز

شش انداز معمولا در چهارشنبه سوری و ایام عید در شیراز، گیلان و زنجان تهیه می‌شود. این غذای سنتی در هر کدام از شهرهای ایران به روشی متفاوت پخت می‌شود. شش انداز را در گیلان با بادمجان، در زنجان با خرما و در شیراز با هویج درست می‌کنند. برای تهیه شش انداز گیلان به مغز گردو، بادمجان قلمی، رب انار ترش، پیاز سرخ کرده و ادویه‌های مختلف نیاز دارید. شش انداز شیرازی با هویج رنده شده، تخم مرغ، پیاز، آب نارنج، کره، شکر و انواع ادویه تهیه می‌شود و شش انداز زنجانی با خرما، گردو، کشمش، پیاز، کره، تخم مرغ و انواع ادویه. اگر ذائقه‌تان غذای ترش را بیشتر می‌پسندد، شش انداز گیلانی را امتحان کنید. در غیر این صورت شش انداز شیرازی و زنجانی انتخاب مناسبی برای شماست.

 

آش چهارشنبه سوری یا ابودردا

در بسیاری از نقاط مختلف ایران این آش تهیه می‌شود. البته بیشتر کسانی که مریضی در خانه دارند و شفای او را از خدا می‌خواهند این آش را درست می‌کنند. نام این آش هم از روی حکیمی که در دوران پیامبر اسلام زندگی می‌کرده، برداشته شده است. در این آش باید هفت نوع مختلف بنشن بریزید. مواد دیگر مورد نیاز هم نخود، لوبیا و رشته است. این آش درست مثل آش رشته تهیه می‌شود.

 

پلوی هفت رنگ غذای خوش رنگ قدیمی

در چهارشنبه سوری‌های خیلی قدیم معمولا خانواده‌ها پلوی هفت رنگ تهیه می‌کردند. پلوهایی که با خرما، کشمش، زیره، شوید، عدس و لوبیا تهیه می‌شد و رنگ‌های مختلفی داشت. البته با وضعیت فعلی درست کردن چنین غذایی خرج زیادی بر می‌دارد که شما می‌توانید آن را با استفاده از رنگ‌های خوراکی تزئین کنید و با هویج، کشمش، خلال پرتقال یا خلال پسته و بادام تزئین کنید.

پیشنهاد پایانی

همان طور که در ابتدای این یادداشت گفتیم، هدف از تهیه این غذاها دور هم جمع شدن خانواده و سپری کردن اوقات خوش در واپسین روزها و لحظات آخر سال است. پس برای تهیه غذای شب عید به خودتان سخت نگیرید و تا جایی که می‌توانید به دنبال جایگزین‌های ساده برای موادی که خریدشان خیلی گران تمام می‌شود، باشید.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار