شروع فصل سرما، تهدیدی علیه شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.
کد خبر: ۶۶۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳ 04 October 2018

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران:شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال‌های اخیر موجب خسارت جبران ناپذیری در صنعت طیور شده، علی رغم این‌که در طول سال حتی در فصول گرم در بعضی از نقاط کشور بیماری مشاهده شد، اما عوامل محیطی ازجمله سردی هوا از عوامل موثر در سرعت بخشیدن به انتشار و اشاعه بیماری است.

مدیر کل دامپزشکی استان فارس با اشاره به کاهش دما همزمان با آغاز فصل پاییز و بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد در استان‌‎های همجوار در هفته‌های اخیر گفت: برای پیشگیری از بروز بیماری باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

مهندس افزود: رعایت اصول امنیت زیستی در واحد‌های پرورش طیور، کنترل نقل و انتقال، توجه به امور قرنطینه‌ای بین استانی، جلوگیری از تردد غیرضروری افراد و وسایل به داخل مرغداری‌ها از جمله مواردی است که در جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا موثر است.

وی از دیگر موارد موثر در جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا را، ضدعفونی کردن اطراف سالن و ماشین‌های حمل سوخت، جلوگیری از ورود پرندگان وحشی و جوندگان به داخل مرغداری، رعایت اصول بهداشتی و استفاده از البسه تمیز توسط کارگران بیان کرد.

مهندس از کلینیسین‌های طیور خواست تا در صورت مشاهده هر گونه تلفات غیر معمول را در اسرع وقت به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند.

در سال گذشته در استان فارس ۴ واحد غیر مجاز پرورش طیور آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان شناسایی و در اسرع وقت معدوم سازی و مختومه شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار