کد خبر: ۶۳۱۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰ 18 July 2018

شرایط امروز کشور بسیار مهم و خاص است، بنابراین مسؤولان کشور در تصمیمات خود باید بیش از گذشته حساسیت به خرج دهند.

خروج آمریکا از معاهده بین‌المللی برجام کار احمقانه‌ای بوده و خرابی‌های بسیار زیادی به بار آورده است، بنابراین نباید در این بازی که آمریکا بپا کرده است بی‌گدار به آب زد.شعار ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بازگرداندن اعتبار از دست رفته آمریکا بود،به نظر ترامپ چنین کاری مستلزم تحقیر سایر کشور‌ها و قدرت‌های جهانی است.

امروزه علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، چین و کشور‌های اروپایی نیز در نوک پیکان شیطنت‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

چین در حال تبدیل شدن به قدرت بزرگ اقتصادی در جهان است اما آمریکا با وضع تعرفه‌های گمرکی 25 درصدی با آن درافتاده است.

اتحادیه اروپا که با هدف خارج کردن دنیا از تک قطبی آمریکا ایجاد شده است، از ترامپ درخواست کرد تا از برجام خارج نشود اما رییس جمهور آمریکا با بی‌محلی به رؤسای جمهور کشور‌های اروپایی از برجام خارج شده و اتحادیه اروپا را نیز تحقیر کرد.

اروپا باید تصمیم دشواری در رابطه با برجام اتخاذ کند؛اگر اروپا در راستای حفظ برجام طرف ایران را بگیرد، باید فشار‌های اقتصادی آمریکا را پذیرفته و تحمل کند و چنانچه بخواهد با تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از برجام همراه شود، باید حقارت و بردگی در برابر آمریکا را بپذیرد.

به نظر می‌رسد که اروپا در حال خرید زمان است از این رو بسته پیشنهادی چندان دندانگیری به جمهوری اسلامی ایران ارائه نکرده است.

بی‌تردید اروپا به دنبال مقهور کردن آمریکا در این بازی سیاسی است. از این رو تلاش می‌کند فضایی برای فرار ایران از تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده و در نهایت ترامپ را پای میز مذاکره با اروپا بکشاند تا از این طریق حیثیت از دست رفته کشور‌های اروپایی بازسازی شود.  

به احتمال زیاد اگر آمریکا با کشور‌های اروپایی وارد مذاکره شود، اروپا پشت ایران را خالی خواهد کرد. بنابراین نباید همه نیرو‌های خود را در سبد اروپا قرار دهیم و گمان کنیم اروپا در هر شرایطی منافع ایران را لحاظ خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار