نخستین نمایشگاه فرهنگی و هنری شیراز شامل هنرهای تذهیب، خوشنویسی، عکاسی و صنایع دستی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در محل دانشگاه دولتی تفلیس برپا شد.
کد خبر: ۶۰۵۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵ 13 May 2018

با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و نگارخانه سروناز شيراز، نخستین نمایشگاه فرهنگی و هنری شیراز، 16 اردیبهشت‌ماه با حضور حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در تفلیس، نمادی بارتایا، رییس بخش ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس و جمعی از اساتید، دانشجویان و دانش‌آموزان رشته ایرانشناسی و زبان فارسی در محل گالری دانشگاه دولتی تفلیس «ایوان جاواخیشویلی» تفليس برپا شد.

مصطفوی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، گفت: شیراز یکی از شهرهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی ایران با گذشته بسیار درخشان با مردمانی مهربان و خونگرم است و شخصیت‌های بزرگی در این شهر رشد و پرورش یافته‌اند که در شکوفایی فرهنگ و ادب ایران نقش اساسی داشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به جاذبه‌های فرهنگی شیراز اظهار کرد: هنر ایرانی بستری برای تعامل و گفت‌وگوی فرهنگی فراهم خواهد کرد. آثارهنری که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرارگرفته جلوه‌هایی از فرهنگ و هنر اصیل شهر تاریخی و فرهنگی شیراز است.

نمادی بارتایا نیز در این مراسم با اشاره به تاریخ و فرهنگ شهر شیراز گفت: یکی از دلایل شهرت شهر شیراز علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی حضور مشاهیر و هنرمندان لایق آن است که با خلاقیت آثار هنری منحصر به فردی را خلق کرده‌اند.

وی برگزاری این نمایشگاه را فرصتی برای شناساندن ظرفیت فرهنگی استان فارس و تاریخ هنر ایرانی و ضرورت انجام مطالعات جامع‌تری در این زمینه دانست.

در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، دو تن از هنرمندان بنام مهدی ظهرابی در رشته تذهیب و غلامحسین منتصری در رشته صنایع دستی خاتم کاری، کارگاه آموزشی برگزار کردند و موسیقی سنتی ایران توسط هنرمندان ایرانی مقیم تفلیس اجرا شد.

گفتنی است، در این نمایشگاه چهار روزه آثار هنرمندان شاخص شیراز در رشته‌های هنرهای تذهیب، خوشنویسی، عکاسی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار