مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی این سایت جهانی خبر داد.
کد خبر: ۵۳۱۳۷۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷ 29 November 2017
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اظهار کرد: با مسقف شدن درگاه‌های این سایت جهانی، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد به صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری خواهند شد و همه نکات و شرایط و ضوابط موجود رعایت می‌شود.

وی یکی از برنامه‌های این پایگاه جهانی را مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها اعلام کرد و افزود: در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای ۲ نقش برجسته مهم این کاخ (اختصاصی) بوده است و در آینده بخش‌های دیگر نیز به اینگونه محافظت می‌شوند.

 مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به اینکه اجرای این طرح با همکاری هیات ایتالیایی انجام شده است، افزود: به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها تعبیه می‌شود تا نورپردازی هم صورت گیرد.

فدایی با بیان اینکه به زودی طرح جدیدی هم برای حفاظت از انسان بالدار و دیگر نقوش سنگی پاسارگاد اجرا خواهد شد، افزود: چنین اقداماتی با توجه به حساسیت‌های موجود از یکسو و تامین اعتبارات از سوی دیگر، زمان بر خواهد بود.

فدایی ادامه داد: ساختار این سازه ها، پروفیل‌های پولادی ضدزنگ است که در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می‌شود و در نهایت در پاسارگاد نصب می‌شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اضافه کرد: باید این سقف‌ها برروی دیوار‌های خشتی که از زمان هخامنشیان در محل وجود داشته، قرار گرفته و کاملا با سازه‌های سنگی سنخیت داشته باشد.

فدایی همچنین افزود: تمامی اقدامات حفاظتی و مرمتی در مجموعه پاسارگاد در قالب یک تفاهم نامه ۳ ساله با کارشناسان و باستان شناسان کشور ایتالیا منعقد شده که این تفاهم نامه تا آخر سال میلادی جاری به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به تهیه نقشه بحران برای مجموعه جهانی پاسارگاد تصریح کرد: تهیه این نقشه یکی از ضروریات برای این سایت جهانی به شمار می‌رود و برای تهیه آن از نظر کارشناسان مجموعه جهانی تخت جمشید بهره خواهیم برد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار