سرپرست فصل سوم کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید گفت: یک آبراه جدید و آثاری مانند دسته تزیینی شمشیر از جنس سنگ لاجورد، قطعه‌هایی از آجرهای لعاب‌دار، مهره سنگی عقیق و ... در کاوش های صورت گرفته از این اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو کشف شد.
کد خبر: ۴۷۴۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴ 08 August 2017
احمد‌علی اسدی درباره شناسایی آبراهی جدید در تخت جمشید که به‌سمت جنوب و احتمالاً به‌سمت کاخ موسوم به H امتداد دارد، گفت: بررسی این آبراه به درک بهتر وضعیت کاخ H در دوره هخامنشی کمک می کند.
این باستان‌شناس در توضیح فصل سوم کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید گفت: در این فصل، 2 بخش از آبراهه‌ها شامل بخشی از آبراهه‌ها در زیر حیاط جنوبی کاخ تچر و بخشی نیز در شمال خاوری تختگاه و در حاشیه بنای موسوم به دروازه ناتمام درحال کاوش است.
وی با اشاره به کاوش در آبراه حیاط جنوبی کاخ تچر با جهتی خاوری‌باختری در آخرین روزهای فصل دوم در سال 1393، گفت: در آن زمان دریچه مسدودشده‌ای در سمت شمال‌شرق حیاط تچر شناسایی شد که در دوره هخامنشی برای تخلیه آب‌های سطحی حیاط کاربرد داشته است. در این فصل، کاوش از فاصله حدود نیم‌متری غربی دریچه مذکور آغاز شد و به‌سمت غرب تختگاه ادامه یافت.
اسدی، با اشاره به مشخص شدن جزئیات و نکات جدیدی با ادامه کار در این آبراه، گفت: «این جزئیات، به‌ویژه در شناخت بهتر کارکرد و وضع ظاهری حیاط تچر در دوره هخامنشی و روند تحولاتی که پس از دوره هخامنشی در این محل رخ می‌دهد، اهمیت زیادی دارد.»
به‌گفته این باستان‌شناس، آبراه دیگری که کاوش شده در شمال خاوری بنای موسوم به «دروازه ناتمام» قرار دارد.
او اظهار کرد: این آبراه از سمت جنوب به زیر کاخ صدستون امتداد دارد، ولی از سمت شمال امتداد آن مشخص نیست. ویژگی این آبراه ارتفاع زیاد نزدیک به هشت‌متری آن است که تماماً در صخره‌های کوه حفر شده است.
او گفت: اگر امتداد شمالی این آبراه به شمال دیوار تختگاه برسد، اهمیت بسیار زیادی در شناسایی یک چرخش آب در زیر تختگاه تخت‌جمشید خواهد داشت و در شناسایی منظر هخامنشی اطراف تختگاه تخت‌جمشید دلایل مستندی به‌دست خواهد داد.
سرپرست فصل سوم کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید از یافته‌های شاخص آبراه تچر به تعداد زیادی از قطعه‌سنگ‌های کوچک و بزرگ نقش برجسته‌دار شامل خدمه‌هایی در پلکان‌های کاخ تچر و هدیش اشاره کرد و گفت: نقش چهار خدمه در دو سوی یکی از قطعه‌سنگ‌ها دیده می‌شود.
آثار تاریخی تخت جمشید به یادگار مانده از دوران هخامنشیان در 55 کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار