یک کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: وقتی دو جرم آسمانی مانند دو سیاره یا ماه و سیاره یا خورشید و سیاره به فاصله ظاهری کمی در آسمان می‌رسند در اصطلاح نجومی از واژه مقارنه استفاده می‌شود.
کد خبر: ۱۰۷۰۶۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸ 05 October 2022

تابناک فارس به نقل از ایمنا: فاطمه فخرایی‌فرد  اظهار کرد: چهارشنبه _سیزدهم مهر_ ماه و سیاره زحل از دید ناظران زمینی در یک بعد قرار دارند و ماه ۱۰ روزه با عبور از جنوب زحل به فاصله چهار درجه و چهار دقیقه قوسی همنیشینی جذابی را پدید می‌آورد. مقارنه (Conjunction) به معنای یکسان بودن بعد یا طول دایره‌البروجی دو جرم است. وقتی دو جرم آسمانی مانند دو سیاره یا ماه و سیاره یا خورشید و سیاره به فاصله ظاهری کمی در آسمان می‌رسند در اصطلاح نجومی از واژه مقارنه استفاده می‌شود. البته در مواردی که جدایی زاویه‌ای آن‌ها کم باشد، اصطلاح نزدیکی، همنشینی یا اجتماع استفاده می‌شود.

وی افزود: این همنشینی از مختصات رصدخانه لارستان زمانی که اجرام به ارتفاع ۳۲ درجه بالاتر از افق جنوب شرقی ناظر زمینی می‌رسند _ حدود ساعت ۱۷:۴۹_ قابل رصد است. سپس حدود ساعت ۰۱:۰۷ اجرام در فاصله هفت درجه‌ای افق جنوب غربی محو می‌شوند. ماه با قدر منفی ۱۲.۵ و زحل در قدر ۰.۳ در آسمان می‌درخشند و هر دو در صورت فلکی جدی یا بزغاله قرار دارند. در صورت رصد با تلسکوپ این دو جرم نمی‌توانند همزمان در میدان دید تلسکوپ قرار بگیرند، اما با چشم غیر مسلح یا از طریق یک دوربین دو چشمی به راحتی قابل مشاهده خواهند بود.

رصد کهکشان NGC300
این کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان اضافه کرد: کهکشان مارپیچی NGC 300 چهارشنبه _سیزدهم مهرماه_ در صورت فلکی سنگ‌تراش قابل رصد است. رصد آن با میل ۳۷ درجه و ۴۱ دقیقه قوسی جنوبی در آسمان نیم‌کره جنوبی راحت‌تر است و از عرض‌های جغرافیایی ۳۲ درجه شمالی به بالا قابل مشاهده نیست. این جرم آسمانی از مختصات رصدخانه لارستان بین ساعات ۲۲:۳۰ تا ۰۱:۱۰ قابل مشاهده است و ساعت ۲۳:۵۰ در موقعیتی ۲۴ درجه بالاتر از افق جنوبی شما به بالاترین نقطه خود در آسمان می‌رسد. NGC 300 با قدر ۸.۱ کم نور است و مطمئناً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و باید با دوربین دو چشمی یا یک تلسکوپ کوچک آن را مشاهده کرد.

برچسب ها: نجوم ، پدیده نجومی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار