کیفیت هوای شیراز برای گروه های حساس همچنان ناسالم است
کد خبر: ۱۰۴۵۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲ 18 May 2022

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام کرد: شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز در ٢۴ ساعت گذشته عدد ۱۱۴ (وضعیت شاخص: ناسالم برای گروه‌های حساس) و در ساعت ٨ صبح امروز عدد ۱۲۶ (وضعیت شاخص: ناسالم برای گروه‌های حساس) است.

شاخص کیفیت هوا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌کند:

پاک: میزان AQI در این حالت بین ۰ و ۵۰ بوده که کیفیت هوا رضایت بخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است.

قابل قبول: میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ بوده و کیفیت هوا قابل قبول است و بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد به عنوان مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند امکان دارد علائم تنفسی از خود بروز دهند.

ناسالم برای گروه‌های حساس: میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است و بعضی از افراد گروه‌های حساس امکان دارد اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند.

برای مثال افرادی که دارای بیماری ریوی هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را مواجهه با ازن را متحمل می‌شوند، اما افردای که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را در مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند که وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.

ناسالم: هر فردی امکان دارد اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند که اعضای گروه‌های حساس بیش از سایر افراد اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند.

خیلی ناسالم: در این حالت AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد که هشداری برای سلامتی و ممکن است هر فرد اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند.

خطرناک: AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر بوده و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است، زیرا در این وضعیت احتمال دارد همه افراد جامعه تحت تاثیر قرار گیرند.

هواشناسی استان فارس اعلام کرد: آسمان استان امروز صاف، به تدریج وزش باد (گاهی شدید) و در مناطق غربی و جنوب غربی گرد و غبار پیش بینی می شود.

آسمان استان فارس فردا پنجشنبه صاف، همراه با وزش باد و در برخی نقاط گرد و غبار (بویژه در نیمه غربی) که از بعدازظهر به تدریج بهبود می یابد.

با بررسی نقشه‌های کنونی، فعلا بارندگی در استان نخواهیم داشت. پیش بینی می‌شود، از پنجشنبه بعدازظهر گردوغبار در سطح استان کاهش یابد.

در این گزارش آمده است: کمینه دمای امروز استان: صفاشهر و پاسارگاد با ۸ درجه بالای صفر و بیشینه دمای دیروز استان: لامرد با ۴۵ درجه بالای صفر بوده است.

کمینه دمای امروز شیراز: ۱۸ درجه بالای صفر و بیشینه دمای دیروز شیراز: ۳۵ درجه بالای صفر بوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار