مدیر مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس برنامه‌های روز دانشجو در استان فارس را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۰۱۳۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵ 05 December 2021

تابناک فارس به نقل از تسنیم: در تقویم این سرزمین روزهایی است که هیچگاه فراموش نخواهد شد، نه تنها فراموش نمی‌شود بلکه یادآوری می‌شود برای همه دوران‌ها و عصرها، روزهایی مانند مبارزات انقلاب اسلامی، مانند حضور پرشور جوانان و نوجوانان و همراهی با نهضت امام خمینی (ره)؛ کمی قبل از آن اما دانشجویان این سرزمین نیز حماسه‌ای خلق کردند.

حماسه‌ای در 16 آذر سال 32 و در اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا و از سرگیری روابط ایران با بریتانیا که منجر به شهادت 3 دانشجوی استکبارستیز شد و از آن زمان تاکنون 16 آذر روز مطالبه‌گری و دادخواهی از جنس دانشجویی است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه به این موضوع پرداخت و از دانشجویان درخواست کرد که به عنوان چشم و چراغ ملت حضور اجتماعی فرهنگی و سیاسی خودشان را با چند ویژگی ادامه و استمرار دهند و همواره برای حفظ این ویژگی‌ها در خود تلاش کنند.

ارزش‌گرا بودن حرکت‌های دانشجویی نخستین موردی بود که امام جمعه شیراز به آن اشاره و تاکید کرد که این ویژگی در مطالبه‌گری‌ها و حرکت‌های دانشجویی حفظ شود. به گفته آیت‌الله دژکام آرمان‌گرایی ویژگی دوم دانشجویان و حرکت‌های دانشجویی است و وقتی این آرمان‌ها توسط دانشجویان دنبال شود چرخ کشور را به حرکت در می‌آید و آن را به سمت آرمان‌های مقدس انقلاب اسلامی رهنمون می‌سازد.

 

ویژگی سوم مطالبه‌گری است که امام جمعه شیراز از دانشجویان درخواست کرد آرمان‌ها را مطالبه کنند و به دنبال رساندن جامعه به این آرمان‌ها باشند. آیت‌الله دژکام در نهایت دانش مدار بودن را برای دانشجو بسیار مهم دانست و از دانشجویان درخواست کرد این ویژگی را همیشه مدنظر داشته باشند چراکه برکات حرکت دانشجویی در این است که دانشجو اهل علم و تخصص باشد و بتواند در حیطه تخصص خود به جامعه خدمت کند.

در همین راستا میلاد حاجی‌زاده، مدیر مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی فارس صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌های روز دانشجو پرداخت. نخستین برنامه این روز که به همت بسیج دانشجویی برگزار می‌شود نشست دبیران تشکل‌های دانشجویی استان فارس با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز و استاندار فارس است. این نشست فردا صبح ساعت 9 در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود.

به گفته حاجی‌زاده همایش بزرگ «دانشجوی انقلابی، تبیین‌گر امروز، تمدن‌ساز فردا» برنامه دیگری است که به مناسبت روز دانشجو در شیراز برگزار می‌شود در همین راستا در روز جمعه نیز نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان فارس، پیش از خطبه‌های نماز جمعه برخی از شهرهای استان با موضوع روز دانشجو سخنرانی کردند.

به گفته وی این برنامه در راستای عمل به منویات رهبری معظم انقلاب مبنی بر ورود جدی نسل جوان به عرصه تبیین‌گری شکل گرفته که دانشجویان به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند.

حاجی‌زاده یکی از مهم‌ترین تکالیف تشکل‌های انقلابی حاضر در دانشگاه‌ها را دفاع از اصول ناب انقلاب اسلامی در مقابل تفکر ناتوانی و وابستگی به غرب دانست و مهم‌ترین رسالت بسیج دانشجویی را زنده نگه داشتن روح استکبار ستیزی در سطح جامعه اعلام کرد که دانشجویان بسیجی در راستای اعتلای انقلاب اسلامی تمام ظرفیت خود را به کار می‌گیرند.

مدیر مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس از حضور یکی از زوج‌های دانشجو در روز 16 آذر مصادف با روز دانشجو در برنامه تلویزیونی شبکه فارس با محوریت همین روز خبر داد که به بیان مطالبی درباره روز دانشجو می‌پردازند.

برنامه‌های متنوع دیگری در قالب‌های نشریه، کرسی‌های آزاد اندیشی، تریبون آزاد، نشست‌های بصیرتی، بیانیه، لیگ مناظره، برد الکترونیک، مناظره دانشجویی، یادداشت دانشجویی و غیره به صورت حضوری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و همچنین به صورت فضای مجازی در این روز برگزار می‌شود که حاجی‌زاده در صحبت‌هایش به آن اشاره کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار