با شروع فصل پاییز شهروندان باید برخی نکات ایمنی را رعایت کنند تا از وقوع حوادث و اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.
کد خبر: ۱۰۰۲۲۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶ 17 October 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز با اشاره به رعایت نکات ایمنی با توجه به فرارسیدن فصل پاییز، گفت: با شروع فصل پاییز شهروندان باید برخی نکات ایمنی را رعایت کنند تا از وقوع حوادث و اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.
محمد هادی قانع افزود: در ابتدا با توجه به آغاز وزش بادهای موسمی در این فصل استحکام سازه‌های موقت در منازل و همه محیط‌های شهری باید افزایش یابد، سایبان‌های ایجاد شده احتمالی در فصل تابستان برای کولرها باید جمع‌آوری یا مستحکم شود و گلدان‌های گل قرار گرفته بر روی بالکن منازل یا مجموعه‌های اداری و تجاری باید برداشته شود، زیرا احتمال سقوط آنها بر اثر وزش باد وجود دارد.
قانع در خصوص افزایش مصرف گاز تاکید کرد: برودت هوا و افت دما باعث می شود که مصرف گاز افزایش یابد بنابراین با فرهنگ سازی مناسب، رعایت مسائل ایمنی و مصرف اصولی گاز شهری در صرفه جویی آن موثر باشیم.
رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز ادامه داد: رعایت ایمنی در فصل سرما یکی از واجبات است چرا که این فصل می تواند حتی جان انسان ها را نیز به خطر بیاندازد. با استفاده از وسایل گرمایشی و همچنین رعایت چند نکته شما می توانید خانه خود را گرم کنید اما مهمترین نکته این است که ایمنی را در استفاده از وسایل گرمایشی رعایت کنید تا در طول فصل سرما خطری شما را تهدید نکند.
وی ادامه داد:یکی از نکات اساسی این است که همیشه اجازه بدهید هوای کافی برای تنفس شما و جهت سوختن بخاری گازسوز به اتاق برسد . وجود روزنه های زیر دربها برای این منظور مفید می باشند. بنابراین روزنه های زیر دربها و خصوصا دریچه های تهویه هوا را با اشیاعی همچون پارچه ، پتو و ... مسدود ننمایید .

از صحیح سوختن گاز و سلامت بخاری بوسیله افراد ذیصلاح مطمئن شوید.و در صورت داشتن عیب حتما از تعمیرکاران مجاز استفاده شود و شخصا به هیچ عنوان نسبت به تعمیر اقدام نکنید.

از سلامت دودکش مربوط به بخاری اطمینان حاصل نمایید. این امر یکی از مهمترین نکاتی است که باید همیشه در نظر داشته باشیم چرا که اشکالات دودکش می تواند باعث بروز اتفاقاتی غیر قابل بازگشت شود.

نصب دودکش در فضاهای بسته ساختمان که جریان طبیعی هوا وجود ندارد ممنوع است و هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مجزا و مجهز به کلاهک اچ (H) باشد.

چنانچه دودکش سرد باشد نشاندهنده عدم عبور گازهای سمی است و بایستی سریعا دستگاه گاز سوز خاموش و نسبت به رفع مشکل اقدام نمود، استفاده از شعله شمع یا کبریت در محل دریچه و مبدا دودکش، چنانچه شعله به سمت داخل دودکش کشیده شد بیانگر این است که مکش دودکش مناسب است و اگر تغییری در شعله ایجاد شود نشانگر عدم مکش مناسب دودکش است.

قبل از راه اندازی وسیله گرمایشی و گازسوز حتما نسبت به اطمینان از باز بودن مسیر دودکش ها اطمینان یابید و در زمان استفاده به صورت مستمر چک نمایید.

راه های متفاوتی برای باز کردن راه دودکش ها وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از یک وزنه و طناب محکم است. وزنه را از بالای دودکش به پایین حرکت دهید تا در میان راه تمام مسدود کننده ها را از بین ببرد. حتی در صورت داشتن کلاهک اچ

یکی از نکات بسیار ساده این است که قرار گرفتن پرده ، لباس ، رختخواب ، ظروف پلاستیکی و سایر اشیاء قابل اشتعال در مجاورت بخاری می تواند سبب وقوع آتش سوزی در منزل گردد.

درصورتیکه احساس کردید سوخت بخاری ناقص بوده و یا باشعله آبی نمی سوزد به آن بی‌تفاوت نباشید، ممکن است این نقص ناشی از نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد. توجه داشته باشید که شعله بخاری همیشه باید آبی بسوزد.

یکی از نکات بسیار مهم در سلامت فصل زمستان استفاده از شلنگ های سالم و فشار قوی است. به غیر از این شلنگ های مخصوص گاز از به نوع دیگری برای وصل کردن وسایل به گاز استفاده نکنید.

بدون استفاده از بست برای محکم کردن شیلنگ گاز هرگز از وسیله گازسوز استفاده نکنید و آبگرمکن و وسایل گاز سوز را هرگز در حمام نصب نکنید.

طول شیلنگ گاز نباید حداکثر از ۱۲۰ سانتی متر بیشتر باشد، استفاده از شیلنگ‌های بلند برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار خودداری کرد.

علائم مسمومیت با منواکسید کربن می‌تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری‌های مختلف دیده می‌شود. متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و تمایل به استراحت و خوابیدن پیدا می‌کنند. ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد.

حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌رود. چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

محمد هادی قانع تاکید کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی اقداماتی را برای افزایش آگاهی شهروندان در قالب برگزاری آموزش ها و وبینارهای مختلف انجام می دهد.
همچنین آتش نشانان ۲۳ ایستگاه عملیاتی با برگزاری مانورهای متعدد و تجهیز نمودن خودروها و ایستگاه های آتش نشانی به ملزومات ضروری در جهت مقابله با حوادث احتمالی در زمان وقوع بارندگی و وزش باد های شدید در آمادگی کامل قرار دارند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار